Co to jest zaległość podatkowa?

Podatnicy przekraczający termin zapłaty zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego mogą się spotkać z pojęciem zaległości podatkowej. Termin ten został zdefiniowany w przepisach Ordynacji Podatkowej. Pojęcie to jest bardzo często mylnie identyfikowane tylko i wyłącznie z niezapłaconym podatkiem, a faktycznie jego zakres jest o wiele szerszy.

Podatnicy przekraczający termin zapłaty zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego mogą się spotkać z pojęciem zaległości podatkowej. Termin ten został zdefiniowany w przepisach Ordynacji Podatkowej. Pojęcie to jest  bardzo często mylnie identyfikowane tylko i wyłącznie z niezapłaconym podatkiem, a faktycznie jego zakres jest o wiele szerszy.

Zgodnie z art. 51 Ordynacji Podatkowej, terminem zaległości podatkowej określa się podatek niezapłacony w wyznaczonym terminie płatności. Ponadto, za zaległość podatkową uważa się także niezapłaconą w ustalonym terminie płatności zaliczkę na podatek lub ratę podatku.

Definicja jednoznacznie wskazuje czym jest zaległość podatkowa, ale to nie wszystko

Warto wspomnieć, że przepisy Ordynacji Podatkowej na równi z zaległością podatkową traktują wykazaną w zeznaniu podatkowym lub deklaracji nadpłatę, która została wykazana nienależnie lub w zawyżonej kwocie oraz kiedy organ podatkowy dokonał jej zwrotu lub zaliczenia na poczet bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych.

Reklama

Ponadto, taką samą zasadę stosuje się w stosunku do zwrotu podatku, jeżeli podatnik otrzymał go nienależnie lub w wysokości przekraczającej faktyczną nadpłatę. Należy jednakże pamiętać, że ta reguła traci swoją moc w sytuacji, gdy podatnik wykaże, że opisana sytuacja nie nastąpiła z jego winy, jak również zaniedbania. Warto zauważyć, że przepis ten stosowany jest odpowiednio zarówno w stosunku do byłego wspólnika spółki niemającej osobowości prawnej oraz osoby fizycznej, która zaprzestała prowadzenie działalności gospodarczej, jeżeli dotyczy zwrotu podatku dokonanego po rozwiązaniu spółki oraz zakończeniu działalności gospodarczej na zasadach regulowanych odrębnymi przepisami.

Należy podkreślić, że także wynagrodzenia płatników lub inkasentów pobrane nienależnie lub w zawyżonej wysokości, a także oprocentowanie nienależnej nadpłaty bądź zwrotu podatku zwrócone lub zaliczone na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych traktowane jest w myśl przepisów podatkowych traktowane jako zaległość podatkowa.

Wydłużenie terminu płatności

W sytuacji, gdy zasadność zwrotu podatku wzbudza wątpliwości, organ podatkowy może zażądać odpowiednich wyjaśnień, jak również uzupełnienia zeznania lub deklaracji podatkowej. W takiej sytuacji możliwe jest wydłużenie terminu do czasu zakończenia czynności sprawdzających. Podatnik powinien pamiętać, że w takiej sytuacji nie pojawia się zaległość podatkowa.

Dorota Kępka, księgowa Tax Care

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: podatki | zaległości podatkowe | co to?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »