Coraz mniej czasu na zdobycie certyfikatu
Tylko do 30 czerwca 2010 r. można dostać certyfikat na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych bez zdawania egzaminu. Osoby, które chcą uniknąć egzaminu oraz uzyskać uprawnienia pozwalające na prowadzenie biura rachunkowego, mogą jeszcze spróbować zapisać się na studia podyplomowe na jednej z uczelni, która posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych.
Takich jednostek jest 34, ale tylko 29 prowadzi studia podyplomowe z rachunkowości zwalniające z egzaminu. Wszystkie przeżywają oblężenie, a liczba miejsc jakie oferują jest ograniczona.
Zamieszanie wokół studiów podyplomowych z rachunkowości powstało po zmianie ustawy o rachunkowości (Dz.U. nr 63, poz. 393 z późn. zm.). Nowelizacja wprowadza zasadę, zgodnie z którą certyfikat na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych można będzie uzyskać jedynie po zdaniu egzaminu w MF.
Obecnie alternatywną drogą jest ukończenie studiów magisterskich o specjalności rachunkowość i wykazanie dwuletniej praktyki lub ukończenie studiów podyplomowych z rachunkowości przez osoby z wyższym wykształceniem magisterskim i posiadające trzyletnią praktykę.
Jakie warunki trzeba spełnić
Iwona Woźniak, supervisor ds. outsourcingu w FPA Group, wyjaśnia że na mocy przepisów przejściowych będzie istniała możliwość ubiegania się o certyfikat księgowy również bez egzaminu dla osób, które złożą wniosek o wydanie certyfikatu po wejściu w życie znowelizowanych przepisów ustawy o rachunkowości (1 stycznia 2009 r.), ale przed 30 czerwca 2010 r. Osoby takie muszą także wykazać, że: mają pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzystają z pełni praw publicznych, nie były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwa skarbowe; posiadają trzyletnią praktykę w księgowości i odpowiednie wykształcenie.
Jakie wykształcenie muszą posiadać osoby, które złożą wniosek o wydanie certyfikatu po wejściu w życie znowelizowanych przepisów ustawy o rachunkowości (1 stycznia 2009 r.), ale przed 30 czerwca 2010 r.? Co będzie uważane za praktykę w księgowości, zgodnie z nowymi przepisami? Na podstawie jakiego stosunku pracy muszą być wykonywane te czynności? Gdzie składa się Wniosek o wydanie certyfikatu na usługowe prowadzenie ksiąg - jakie dokumenty należy dołączyć ?
Łukasz Zalewski
Więcej: Gazeta Prawna 25.08.2008 (165) - str.14