Reklama

Coraz mniej firm płaci w terminie

Niespełna 60 proc. przedsiębiorców przyznaje, że terminowo reguluje swoje zobowiązania wobec kontrahentów - ujawnia "Parkiet" na podstawie kwartalnych danych zbieranych przez NBP.

- Duże przedsiębiorstwa niechętnie korzystają z kredytów bankowych, zresztą banki wprowadzają ostrzejsze kryteria, często więc dla średnich i dużych firm kredyt kupiecki staje się podstawową formą kredytu obrotowego - ocenia Artur Rozmus, szef Podkarpackiego Związku Pracodawców.

Reklama

Ponad 70 proc. firm, które mają problemy z odzyskiwaniem płatności, to małe przedsiębiorstwa. Dla nich problemem jest już 5 tys. zł zaległości.

Z danych zbieranych przez Dun & Bradstreet Poland wynika, że przeterminowane płatności rosną w branżach spożywczej, spedycyjnej i metalurgicznej. Ustabilizowała się za to sytuacja przedsiębiorców RTV i AGD.

- Jedyna branża, która nie bez problemów, ale jednak radzi sobie lepiej niż w ubiegłym roku, to branża transportowa. Jest ona jednak uzależniona od zleceniodawców z pozostałych gałęzi gospodarki, za jakiś czas także ją mogą więc dotknąć ponownie zatory płatnicze - podkreśla Katarzyna Walesiek, kierownik windykacji w Euler Hermes Collections.

Dowiedz się więcej na temat: firma | kredyt kupiecki | dług publiczny | płatność

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »