Creotech wśród najszybciej rozwijających się firm w Europie

Brytyjski dziennik "Financial Times" jak co roku opublikował prestiżową listę tysiąca najszybciej rozwijających się firm w Europie (FT1000). W zestawieniu dominują firmy z Niemiec, Francji Włoch i Wielkiej Brytanii, ale znalazło się w nim także 20 polskich spółek - o dwie więcej niż w poprzednim zestawieniu.

Autorzy raportu porównywali tempo wzrostu przychodów firm z 32 europejskich krajów w okresie od 2014 do 2017 roku, ale do liczącego 1000 pozycji zestawienia zakwalifikowały się spółki z 28 państw. Listę zdominowały firmy z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch, ale znalazły się na niej także 22 firmy z Polski. Warto odnotować, że w ubiegłym roku trafiło 20 firm z naszego kraju. Oznacza to wzrost r/r o 10 proc.

Największą grupę firm, które znalazły się w aktualnym zestawieniu stanowią spółki technologiczne (14,9 proc). Co ciekawe, spośród 22 polskich spółek, które znalazły się w rankingu firmy technologiczne stanowią niemal 60%.

Reklama

Wśród nich, działająca w sektorze kosmicznym, polska firma Creotech Instruments S.A z Piaseczna.

Zdaniem Jacka Kosieca, Prezesa Creotech Instruments S.A. (562. miejsce w rankingu, 14. wśród polskich firm), świadczy to o wielkim potencjale innowacji w naszym kraju.

- Biznes na zachodzie Europy jest wciąż daleko przed nami, dysponuje niezbędnym kapitałem i znacznie dojrzalszą kulturą korporacyjną. Jednak to, jak dynamicznie rośnie liczba polskich firm w zestawieniu FT1000 i jak duży jest w nich udział spółek technologicznych świadczy o tym, że naprawdę mamy szansę dogonić Zachód - mówi Jacek Kosiec, Prezes Creotech Instruments S.A. - Świat zmienia się bardzo szybko i jednym z najważniejszych czynników wpływających na wektory tych zmian jest dokonująca się na naszych oczach technologiczna rewolucja.

Polacy i polscy przedsiębiorcy nadspodziewanie dobrze odnajdują się w tym zmieniającym się świecie. Jeśli nie zabraknie nam determinacji, mamy szansę nie tylko uniknąć tzw. pułapki średniego wzrostu, ale także przełamać nasze historyczne, wielowiekowe zapóźnienie technologiczne względem Zachodu.

Potrzebne jest jednak bardziej konsekwentne i długofalowe wsparcie państwa dla innowacyjnych przedsiębiorstw, a przede wszystkim tworzenie rynku dla takich produktów w kraju, np. poprzez zamówienia publiczne. W analizowanym okresie od 2014 do 2017 roku przychód firmy Creotech Instruments S.A. wzrósł o 309% i osiągnął wartość 2,7 mln euro.

Pełna lista które trafiły do FT 1000

Oto lista 22 polskich firm, które trafiły do FT 1000:

TenderHut (miejsce 23.)

Tooploox (28.)

Domator24.com (35.)

ENPIRE (73.)

Salelifter (75.)

RTB House (187.)

Paweł Ochyński CSG (200.)

Codete (336.)

Absolvent.pl (339.)

The Software House (350.)

ANT (379.)

Travelist (389.)

Grupa TENSE (481.)

Creotech Instruments (562.)

Luxon (599.)

Virtus Lab (609.)

Done Deliveries (653.)

Codewise (665.)

Netguru (690.)

Monterail (829.)

i-systems (854.)

STX Next (885.)

Pełny ranking FT1000 dostępny tutaj.

***

Creotech Instruments S.A. (CTI) To spółka założona przez grupę wybitnych polskich naukowców. Firma konsekwentnie rozwija swoje kompetencje w zakresie projektowania i montażu elektroniki wysokiej niezawodności.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowe technologie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »