Czarne chmury zbierają się nad głowami przedsiębiorców
- Przyjęcie przez Radę Ministrów projektu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego to kolejna zła informacja dla polskich przedsiębiorców - uważają eksperci Pracodawców RP.
- Jesteśmy zaskoczeni, że Rada Ministrów bezkrytycznie przyjęła szkodliwe dla polskich przedsiębiorców rozwiązania. Projekt przygotowanej przez UOKiK ustawy sprowadza się bowiem do próby zwiększenia skuteczności działania urzędu nie poprzez większą efektywność, dociekliwość i wydajność jego pracowników, lecz poprzez zwiększenie opresyjności prawa i możliwości karania przedsiębiorców - podkreślają eksperci Pracodawców RP.
Trudno bowiem inaczej nazwać m.in. rozszerzenie zakresu kar pieniężnych, pięciokrotne (!) wydłużenie okresu przedawnienia w sprawach antymonopolowych czy możliwość nałożenia na osoby fizyczne kary w wysokości do 2 mln zł za porozumienie ograniczające konkurencję.
- Proponowane rozwiązania zmierzają do osłabienia pozycji przedsiębiorcy w postępowaniach przed Prezesem UOKiK, przy jednoczesnym rozszerzeniu uprawnień i uznaniowości tego organu - dodają eksperci.
Doprecyzowania zawarte w projekcie w istocie ograniczają prawa przedsiębiorców. Nie zadbano również o zapewnienie odpowiednich standardów ochrony praw stron postępowań, co w efekcie skutkuje niezgodnością ustawy z Konstytucją RP i Europejską Konwencją Praw Człowieka.
- Poza tym proponowana nowelizacja nie usuwa wielu wątpliwości, jakie pojawiały się w praktyce stosowania ustawy. Jesteśmy przekonani, że przyjmowanie tak rygorystycznych rozwiązań nie tylko nie zwiększy skuteczności UOKiK, lecz także może wręcz utrudnić jego relacje z przedsiębiorcami - mówią eksperci organizacji.
Przypominają, że Pracodawcy RP od początku prac nad projektem brali aktywny udział w konsultacjach społecznych, a ich zaangażowanie nie ograniczało się do biernej krytyki. W toku konsultacji wielokrotnie przedstawiali propozycje konkretnych rozwiązań. Apelowali również do Prezesa Rady Ministrów o objęcie osobistym nadzorem procesu przygotowywania nowelizacji ustawy.
- Mamy nadzieję, że projekt zostanie "naprawiony" w trakcie prac sejmowych. Jego przeprowadzenie przez parlament w obecnej postaci będzie jaskrawym zaprzeczeniem deklaracji mówiących o deregulacji gospodarki i tworzeniu przyjaznego otoczenia prawnego dla działalności gospodarczej - mówią eksperci Pracodawców RP.
Pracodawcy RP