Czy jazda w pasach ogranicza wolność?
Dzisiaj Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy obowiązkowe zakładanie pasów bezpieczeństwa w autach jest zgodne z konstytucją. Skargę do Trybunału wniósł Felicjan G., który pasów nie zakłada i z tego powodu był karany przez policję.
Jego zdaniem art. 39 Prawa o ruchu drogowym narusza konstytucyjną zasadą nienaruszalności wolności i godności człowieka. Poszanowanie tej wolności jest zdaniem skarżącego obowiązkiem władz publicznych. Nałożenie na obywateli przymusu korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas kierowania pojazdem narusza zasadę poszanowania i ochrony przez władzę publiczną godności człowieka.
W opinii skarżącego przepis prawa o ruchu drogowym nakładający obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy samochodem pozbawia obywateli prawa do decydowania o własnym bezpieczeństwie. Jest to niezgodne z art. 31 konstytucji, który gwarantuje każdemu szeroko rozumianą wolność. Można ograniczyć tę wolność tylko wtedy, gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, ochrony środowiska, zdrowia i zabezpieczenie praw innych osób.
- Wychodzimy z ogólnych założeń wskazujących, że stosowanie danej normy restrykcyjnej (mandatu w razie niezapięcia pasów) nie wynika z zagrożenia powszechnego, ani nie godzi w bezpieczeństwo publiczne, dobrobyt gospodarczy, czy porządek publiczny. Nie ma też bezpośredniego związku z ochroną zdrowia i moralności publicznej, ani nie narusza też praw innych osób - wyjaśnia adwokat Jacek Urbaniak, pełnomocnik skarżącego.
Katarzyna Żaczkiewicz
Czy urlopy macierzyńskie i wychowawcze chronią przed zwolnieniem? Zobacz poradnik Gazety Prawnej.