Reklama

Czy przedsiębiorca odpowiada za podatki pracowników?

Podatnik może osiągać przychody m.in. ze stosunku pracy, praw majątkowych czy działalności wykonywanej osobiście. Zgodnie z ustawą o PIT podlegają one opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jednak za prawidłowe obliczenie i odprowadzenie podatku odpowiada pracodawca (płatnik), a nie pracownik (podatnik).

Zgodnie z art. 26 ordynacji podatkowej, podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki. Tak więc podmiot, który np. wynajmuje odpłatnie mieszkanie dla studentów i nie odprowadza z tego tytułu podatku dochodowego, będzie odpowiadał całym swoim majątkiem w przypadku wykrycia tej nieprawidłowości przez organy podatkowe. Jednak istnieją sytuacje, gdy odpowiedzialność za prawidłowe obliczenie, pobranie i odprowadzenie podatku nie spoczywa na podmiocie uzyskującym przychód, lecz na płatniku. Wtedy regulacje zawarte w art. 26 ordynacji podatkowej nie znajdą zastosowania.

Odpowiedzialność pracownika

Reklama

Przepisy ordynacji podatkowej zwalniają podatnika z odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania czynności, o których mowa w art. 12, 13, 18 ustawy o PIT do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązany jest płatnik. Przepis ten dotyczy m.in. przychodów uzyskiwanych przez pracownika (zleceniobiorcę, wykonawcę dzieła) ze stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście oraz praw majątkowych. Również w przypadku nieodpłatnych świadczeń, pracownik nie musi się martwić o konieczność odprowadzenia podatku dochodowego, gdyż jest to obowiązek pracodawcy.

Odpowiedzialność przedsiębiorcy

Obowiązek przedsiębiorcy jako płatnika do naliczania, pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od przychodów wymienionych w art. 12, 13, 18 ustawy o PIT (uzyskiwanych przez pracowników, zleceniobiorców i wykonawców działa) został obwarowany ustawowo. Zgodnie z art. 30 ust. 1 ordynacji podatkowej płatnik, który nie wykonał tych obowiązków, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony. Ponadto płatnik odpowiada za te należności całym swoim majątkiem. Oczywistą jest rzeczą, że przedsiębiorca nie będzie sam obliczał, pobierał i wpłacał w terminie podatków. Dlatego jest on zobowiązany wyznaczyć osoby, które będą zajmowały się tymi czynnościami i zgłosić je organowi podatkowemu. Zgłoszenia należy dokonać w terminie wyznaczonym do dokonania pierwszej wpłaty, a w razie zmiany osoby wyznaczonej - w terminie 14 dni od dnia, w którym wyznaczono inną osobę. W przypadku, gdy przedsiębiorca nie odprowadzi zaliczek na podatek dochodowy od przychodów wymienionych w ustawie, organ podatkowy będzie egzekwował od niego zapłatę zaległego podatku. Tak więc przedsiębiorca, który np. zatrudnia studentów na podstawie umów zlecenia, jest zobowiązany do odprowadzenia za nich zaliczek na podatek dochodowy. Natomiast studenci, nie muszą się martwić o to, czy zostały one prawidłowo obliczone i odprowadzone, gdyż to pracodawca będzie odpowiadał za ewentualne błędy.

Iwona Cackowska

księgowa Tax Care

Dowiedz się więcej na temat: podatkach | one | ze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »