Die Welt: Niemców drażni polska konkurencja w produkcji mebli

Na niemieckim rynku meblarskim przeważają wyroby z importu. Co czwarty mebel pochodzi z Polski. Niemieccy producenci zarzucają Polakom nieuczciwą konkurencję - pisze "Die Welt".

- Co czwarty mebel jest polską produkcją i to dzięki poparciu Unii Europejskiej - pisze "Die Welt". Gazeta pisze, że "milionowe subwencje dla polskiego przemysłu meblarskiego pochodzą z funduszu strukturalnego".

Berlińska gazeta podkreśla, że Polska jest głównym dostawcą tanich mebli na niemiecki rynek; obroty polskiego przemysłu meblarskiego w Niemczech wynoszą już ponad 1,3 mld euro.

Axel Schramm, przewodniczący Związku Niemieckiego Przemysłu Meblarskiego (VDM), spodziewa się w najbliższych latach dalszego wzrostu importu, "choć nie aż w takim tempie jak obecnie". Dlatego jego związek złożył w tej sprawie skargę do Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej. "Die Welt" pisze dalej, że "konkretnie skarga jest skierowana przeciwko dotacjom na zakup albo modernizację urządzeń technicznych do produkcji mebli skrzyniowych".

Reklama

Konkurencja nie do pokonania

- Wskutek subwencji, w latach 2008-2013 wielkość importu polskich mebli do sypialni uległa podwojeniu - cytuje Schramma "Die Welt".

Dlatego przewodniczący VDM domaga się krytycznego podchodzenia do wniosków o przyznawanie środków z funduszu strukturalnego.

Gazeta zaznacza, że Schramm nie wyklucza skarg również z innych krajów, na przykład z Austrii i krajów Beneluksu, które też ten problem dotyka.

Według szefa VDM niemiecka branża meblarska "drepcze w miejscu". - Nie jesteśmy w stanie pokonać naszych konkurentów w walce o zawartość portfeli konsumentów - skarży się Schramm.

opr. Iwona D. Metzner, Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: Polskie | 'Die Welt' | "Die Welt"
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »