Dlaczego rośnie pesymizm naszych przedsiębiorstw?
Zgodnie z przewidywaniami koniunktura w przemyśle przetwórczym w sierpniu 2014 pogorszyła się. Pogorszenie odnotowały zarówno firmy publiczne, jak i prywatne.
Koniunktura w przemyśle przetwórczym w sierpniu pogorszyła się, a firmy oceniają perspektywy z rosnącym pesymizmem - podał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.
"Przedsiębiorcy coraz silniej odczuwają skutki sankcji i restrykcji wprowadzanych w związku z konfliktem na Ukrainie. Z rosnącym pesymizmem oceniają perspektywy gospodarowania w najbliższych miesiącach" - dodano.
Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym zmniejszył wartość o 4,2 pkt., do poziomu -3,2 pkt. W sektorze prywatnym wartość wskaźnika zmalała w skali miesiąca o 3,1 punktu. W sektorze publicznym o 13,3 pkt.
"Przedsiębiorstwa informują o spadku poziomu produkcji, portfela zamówień zarówno krajowych, jak i eksportowych, wzroście zapasów" - napisano.
"Nie zmniejszają jeszcze zatrudnienia, ale przewidują, iż dojdzie do tego w najbliższych miesiącach" - dodano.
Autorzy raportu poinformowali, że saldo pytania dotyczącego ogólnej kondycji gospodarki zmalało o kolejnych 11 pkt.
"Oprócz negatywnych skutków sytuacji politycznej sytuację przedsiębiorstw pogarsza fakt, iż ustało pozytywne oddziaływanie czynników sezonowych i cyklicznych" - napisano w komunikacie.
"W przekroju według głównych grup produktowych największe pogorszenie koniunktury miało miejsce w produkcji trwałych dóbr konsumpcyjnych. Niewielką poprawę odnotowano w grupie przedsiębiorstw, produkujących dobra inwestycyjne" - dodano.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze