Dofinansowanie z urzędu pracy. Na co można je wydać?

Osoby, które planują założyć działalność gospodarczą, mogą skorzystać z dofinansowania z urzędu pracy. Aby otrzymać bezzwrotną dotację, konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków. Dla kogo przeznaczona jest dotacja z PUP? Jak ją uzyskać i na co można ją przeznaczyć?

Kto może otrzymać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Dofinansowanie z urzędu pracy przysługuje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a jego celem jest pokrycie niektórych kosztów związanych z założeniem firmy. Dofinansowanie to przeznaczone jest dla osób zarejestrowanych jako osoby bezrobotne, absolwentów CIS i KIS oraz opiekunów osoby niepełnosprawnej, które nie są zatrudnione i które nie wykonują żadnej innej pracy zarobkowej.

Ponadto dofinansowanie możesz otrzymać, jeżeli:

Reklama
  • masz status osoby bezrobotnej,
  • w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie prowadziłeś działalności gospodarczej i nie masz jej aktualnie zawieszonej,
  • nie złożyłeś wniosku o dotację w innym powiatowym urzędzie pracy,
  • nie jesteś objęty zajęciami komorniczymi,
  • w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku nie byłeś karany za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu,
  • w ostatnim czasie nie odrzuciłeś oferty stażu lub pracy przedstawionej przez PUP.

Warto również pamiętać, że dotacja z PUP przyznawana jest pod pewnymi warunkami. Osoba, która otrzyma dofinansowanie, podpisuje umowę, w której zobowiązuje się do prowadzenia działalności gospodarczej przez co najmniej 12 miesięcy od dnia otrzymania dotacji. Jeżeli nie dopełni tego obowiązku, to wówczas będzie zmuszona do zwrotu dotacji razem z odsetkami w ciągu 30 dni od dnia doręczenia wezwania do zwrotu środków.

Ile wynosi dofinansowanie z urzędu pracy?

Dofinansowanie z urzędu pracy na rozpoczęcie własnej działalności przyznawane jest w maksymalnej wysokości wynoszącej 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia. W 2024 r. jest to ponad 45 tys. zł. O ostatecznej kwocie dotacji decyduje natomiast dany urząd pracy.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie z urzędu pracy?

Otrzymane środki w ramach dofinansowania z urzędu pracy można przeznaczyć na wydatki związane z tzw. środkami trwałymi. Dofinansowanie można więc wydać na m.in. zakup niezbędnych sprzętów, telefonów, komputerów, maszyn, urządzeń elektronicznych, wyposażenia lokalu, na adaptację lokalu, materiały reklamowe, koszty doradztwa, pomocy prawnej czy konsultacji.

Dofinansowanie nie może być natomiast przeznaczone na koszty bieżące, takie jak składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne czy podatki. Jednocześnie o tym, na co i w jakiej wysokości można przeznaczyć środki z dofinansowania, decyduje konkretny urząd pracy.

Jak złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy?

O dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej należy wnioskować jeszcze przed zarejestrowaniem firmy. Wniosek o dofinansowanie składa się w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, pobytu lub planowane miejsce prowadzenia firmy.

We wniosku muszą się znaleźć informacje, takie jak kwota wnioskowanych środków, szczegółowe przedstawienie rodzaju planowanej działalności oraz kosztów związanych z jej prowadzeniem. Do wniosku należy dodatkowo dołączyć biznesplan, który jest podstawą do otrzymania dofinansowania.

Poza tym we wniosku należy zaproponować formę zabezpieczenia środków. Urząd pracy wymaga poręczenie dwóch lub jednej osoby, ponieważ jeżeli wnioskujący, który otrzymał dotacje, nie wywiąże się z obowiązku konieczności prowadzenia firmy przez co najmniej 12 miesięcy i jednocześnie nie będzie miała środków na zwrot dofinansowania, to wówczas do zwrotu kwoty z odsetkami wzywani będą poręczyciele. 

WB

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: firma | Urząd pracy | dofinansowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »