Ekologiczne mogą być nawet doniczki. Już je produkujemy!
Specjaliści z Centrum Badawczo-Wdrożeniowego "Eko-Innowacje" Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego opracowali technologię produkcji doniczek przyjaznych środowisku i uprawnianym w nich roślinom. Są wykonane m.in. z kompostu, ulegają biodegradacji użyźniając przy okazji glebę.
Twórcy Lubuskich Eko Doniczek uważają, że wyszukiwanie coraz bardziej efektywnych technologii przekształcania odpadów w energię i produkty jest kolejnym krokiem zmian w gospodarce odpadami, po segregacji tychże odpadów.
Jak wskazują, w niektórych, wysokorozwiniętych państwach UE odpowiednia polityka w tym obszarze sprawiła, że niemal wszystkie odpady poddawane są recyklingowi.
Jedną z takich technologii może być produkowanie z przetworzonych odpadów doniczek biodegradowalnych.
- Proces przesadzania sadzonek roślin w miejsca docelowe jest powszechny. Wiąże się często z ingerencją w bryłę korzeniową przesadzanej rośliny i może decydować o tym, czy roślina się przyjmie. Tak jest w przypadku stosowania doniczek plastikowych. Ponadto są one obciążeniem dla środowiska, gdyż najczęściej po jednokrotnym użyciu są wyrzucane. Jeśli natomiast do uprawy sadzonek wykorzysta się doniczki biodegradowalne wymienione problemy znikają - przekonuje dr inż. Sylwia Myszograj z zespołu, który opracował technologię produkcji doniczek przyjaznych środowisku.
Jak wyjaśniła, ukorzenioną sadzonkę wsadza się do gruntu z doniczką i podłożem, która po okresie kilku, kilkunastu tygodni całkowicie rozłoży się w glebie. Przy okazji dostarczy minerałów, niezbędnych roślinie do wzrostu, takich jak: azot, fosfor i potas.
Innowacyjność polega przede wszystkim na wykorzystaniu do produkcji ekodoniczek odpadów, mających znaczną wartość mineralną, która jest lepiej przyswajalna przez rośliny niż nawozy sztuczne.
Komercjalizacją innowacji, czyli produkcją na masową skalę takich doniczek, zajęła się spółka ComPot Sp. z o.o. powołana w 2014 roku. Udziałowcami spółki są wynalazcy technologii oraz Gorzowski Ośrodek Technologiczny PNP Sp. z o.o., na terenie którego jest realizowany projekt. W ten sposób powstała linia pilotażowa, która umożliwi po okresie prób produkcję ok. 2 mln doniczek rocznie.
Projekt, który pozwolił na stworzenie linii i opracowanie technologii produkcji ekodoniczek był współfinansowany ze środków unijnych w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, (Działanie 2.4 Transfer badań, nowoczesnych technologii i innowacji ze świata nauki do przedsiębiorstw).
W piątek efekty projektu można było zobaczyć na konferencji w Lubuskim Ośrodku Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku k. Sulechowa. Jej uczestnicy poznali także pierwsze wyniki badań wazonowych i zobaczyli uprawy w Lubuskich Eko Doniczkach, prowadzone w celach badawczych w Ośrodku w Kalsku.
- Dzięki świadomym wyborom konsumenckim możemy mieć realny wpływ na kondycję środowiska naturalnego. W przypadku Lubuskich Eko Doniczek idzie to w parze z aspektem ekonomicznym, chroniąc środowisko dostarczamy naszym roślinom niezbędne minerały oraz oszczędzamy im szoku podczas przesadzania - podkreśliła Myszograj.
Według prezes ComPot Sp. z o.o. Katarzyny Kozłowskiej, produkt ten może być wykorzystywany przez plantatorów i właścicieli szkółek, producentów roślin z nasion, winorośli, supermarketów i ogrodniczych sieci handlowych, ośrodków badawczo-wdrożeniowych, instytutów nasiennictwa i ogrodnictwa, a także entuzjastów ogrodników do użytku domowego.