Faktoring dla firm - czy warto z niego skorzystać?

Faktoring jest obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania małych i średnich przedsiębiorstw. Pozwala na zachowanie płynności finansowej i to bez konieczności brania kredytu. Na czym polega faktoring i jak z niego skorzystać?

Prowadzenie działalności gospodarczej w dzisiejszych czasach nie jest łatwym zadaniem. W każdej branży konkurencyjność jest bowiem naprawdę ogromna. Z tego też powodu, w celu zachowania dobrych relacji z kontrahentami, wiele firm decyduje się na wystawianie faktur z wydłużonym terminem płatności. Z jednej strony zapewnia to dużą satysfakcję klientów, z drugiej - zmniejsza jednak płynność finansową firmy. Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na naprawienie takiej sytuacji było wzięcie kredytu. Obecnie przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zdecydowanie korzystniejszego rozwiązania, jakim jest faktoring dla firm. Jakie korzyści zapewnia oraz jak działa faktoring? Tego dowiemy się już za chwilę. 

Jak to działa — czyli czym jest faktoring?

Faktoring dla firm to nic innego jak usługa polegająca na wykupieniu faktur od klienta. To oczywiście bardzo skrótowa definicja. Teraz więc nieco ją rozwiniemy, dokładniej opisując, czym jest faktoring. Taka działalność finansowa dotyczy wspomnianych już wcześniej faktur. Chodzi tu o aktualne, lecz nieopłacone jeszcze faktury z wydłużonym terminem spłaty. Takie wsparcie oferowane jest przez faktorów, czyli instytucje finansowe zajmujące się tego typu usługami.  Sprzedaż towarów na fakturę o wydłużonym terminie płatności to obecnie bardzo często stosowana praktyka. W takiej sytuacji kontrahent ma przeważnie na opłacenie należności od 60 do nawet 120 dni. W związku z tym firma przez cały ten czas nie czerpie wpływu za sprzedany towar. W praktyce oznacza to często tworzenie się zatorów związanych z opłatami firmowymi. 

Jak działa faktoring? Faktor odkupuje nieprzedawnione faktury, dzięki czemu firma dostaje wynagrodzenie we wcześniejszym terminie. Od tego momentu kontrahent zostaje dłużnikiem wobec niego, a nie przedsiębiorstwa, w którym się zaopatrywał. 

Faktoring dla firm — jakie korzyści zapewnia?

Faktoring dla firm zapewnia szereg korzyści. Przede wszystkim umożliwia ustabilizowanie sytuacji poziomu przychodów i polepszenie płynności finansowej. A to wszystko dzięki temu, że pozwala na natychmiastowy dostęp do kapitału. W związku z tym nie ma potrzeby szukania innych źródeł finansowania. Dzięki temu zdolność kredytowa przedsiębiorstwa nie zostaje zaniżona, co może okazać się niezwykle pomocne przy przyszłych inwestycjach mających na celu rozwój biznesu. 

To jak działa faktoring, sprawia też, że można całkowicie pożegnać się z obawami, że klient nie będzie spłacał danych należności w terminie. Jednocześnie jakość usług sprzedażowych wciąż pozostaje konkurencyjna. 

Firma faktoringowa — jak wybrać najlepszą?

Wiemy już, czym jest faktoring. Jak jednak skorzystać z takiej usługi? Przede wszystkim musimy znaleźć dobrego faktora. Obecnie na polskim rynku działa coraz więcej firm faktoringowych, co daje wiele możliwości wyboru. Nie jest to jednak wcale takie proste zadanie, ponieważ wymaga bardzo dokładnego porównania ofert. Te bowiem mogą się między sobą znacząco różnić. Najczęściej różnice te dotyczą ceny usługi, czasu rozpatrywania wniosku, czy też ogólnych warunków umowy. Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na znalezienie usługi faktoringu na dobrych zasadach, jest skorzystanie z ogólnodostępnego rankingu. To lista najlepszych faktorów z uwzględnieniem wszystkim najważniejszych kryteriów. 

materiały promocyjne partnera
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »