Firmy bezpłatnie wymieniają się swoimi ekspertami, by rozwijać pracowników innych firm. Pierwszy SWAP kompetencyjny
Zapewne znacie popularne ostatnio tzw. SWAP-y, czyli wszelakie wymiany pomiędzy ludźmi poszukującymi czegoś oryginalnego (np. ubrań) i gotowymi oddać w zamian coś swojego, o podobnej wartości. Co jednak powiecie na SWAP idący krok dalej - tj. taki, w którym to ambitne firmy wymieniają się... swoimi ekspertami, trenerami wewnętrnymi?
Wszystko po to, by podzielić się nieodpłatnie wiedzą i by dać szansę osobom zatrudnionym w innych firmach skorzystać z unikalnych doświadczeń i kompetencji. Takie rzeczy dzieją się właśnie w Krakowie, za sprawą zorganizowanego przez Think Tank Diversity Hub, pierwszego w Polsce Diversity & Inclusion SWAP, czyli wymiany kompetencji w obszarach takich jak współpraca międzypokoleniowa, niepełnosprawność, kariera kobiet, czy praca w środowisku wielokulturowym.
- Wzorowaliśmy się na tak ostatnio popularnych SWAPach, czyli wielkich wymiankach wszystkiego pomiędzy dowolnymi ludźmi. Ponieważ jednak celem działalności Diversity Hub jest promowanie otwartego środowiska pracy, wolnego od uprzedzeń i dyskryminacji, uznaliśmy, iż to doskonały pomysł, by największe firmy, zatrudniające nieraz znakomitych ekspertów i ekspertki, podzieliły się swoją wiedzą z innymi firmami - mówi Katarzyna Szydłowska-Rivero, koordynatorka projektu z ramienia Diversity Hub.
Tak zrodziła się idea SWAP-a w obszarze Diversity & Inclusion (ang. określenie opisujące działania ukierunkowane na budowę otwartego, włączającego środowiska pracy - bez względu na wiek, płeć, sprawność fizyczną, pochodzenie etc.).
- Projekt ma charakter całkowicie non-profit - mówi założyciel i wiceprezes Diversity Hub, dr Tomasz Dąbrowski, po czym dodaje - jesteśmy na etapie pilotażu, realizowanego na razie tylko w Krakowie. Na nasze zaproszenie odpowiedziało 12 ambitnych firm, które gotowe są podzielić się z innymi tym, co w obszarze zarządzania różnorodnością mają najlepszego, czyli swoją wiedzą i doświadczeniami. Jeśli pilotaż się powiedzie, wówczas rozszerzymy program na całą Polskę.
Każda z firm zaproponowała szkolenie lub warsztat, który chciałaby przeprowadzić woluntarystycznie w innej firmie. Zgłoszone tematy są bardzo różnorodne (m.in. dotyczące kariery kobiet, niepełnosprawności, zdrowia psychicznego, różnorodności kulturowej, stereotypów) i w ten sposób powstała pula dostępnych warsztatów i uruchomiony został proces wymiany. Jak mówi Maria Koźbiał, koordynatorka projektów w Diversity Hub: - Każda z firm zdefiniowała ranking zgłoszonych warsztatów, na których najbardziej jej zależy. Naszą rolą było sprawienie, by te oczekiwania spełnić i by wymiana ekspertów i ekspertek między firmami się udała. To tyle trudne, że wymiana ma nastąpić jednego dnia - 6 czerwca. Dlatego każda z organizacji może "zabrać" do siebie tylko jeden warsztat.
D&I SWAP jest inicjatywą non-profit, możliwą do zrealizowania dzięki sponsoringowi banku UBS. Inicjatywa pokazuje, że nawet w czasach walki o pracownika organizacje potrafią się zjednoczyć wokół ważnych dla nich wartości, tworząc społeczność, dla której różnorodność i inkluzywne środowisko to podstawa. I które chcą aktywnie działać na rzecz podnoszenia kompetencji w zakresie zarządzania różnorodnością u wszystkich, niezależnie od miejsca pracy. Po prostu po to, żeby środowisko pracy było przyjaźniejsze dla człowieka.
Więcej informacji o wydarzeniu http://www.diversityhub.pl/web-events/22