Reklama

Firmy leasingowe wypracowały solidny wzrost

Wyniki za dziewięć miesięcy 2011 r., zarówno całego rynku jak i kluczowych dla nas segmentów, uważamy za bardzo dobre. Według danych Związku Polskiego Leasingu za trzy kwartały br. firmy leasingowe sfinansowały środki trwałe o łącznej wartości ponad 22 mld zł, co w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku daje wzrost na poziomie 23%.

Motorem rynku pozostają ruchomości, a w szczególności samochody osobowe oraz maszyny i urządzenia budowlane i rolnicze. Duże i kosztowne inwestycje związane z nieruchomościami muszą jeszcze poczekać na swoją kolej - sprzedaż w tym segmencie spadła bowiem o 9%. Wpływ na takie rezultaty miała przede wszystkim wartość finansowania udzielona w pierwszym półroczu br. (+ 27% r/r).

Reklama

Nieco słabsza koniunktura gospodarcza w kolejnych miesiącach, szczególnie w drugiej połowie sierpnia i wrześniu, sprawiła, że okres największego zainteresowania inwestycjami w tym roku mamy już za sobą. Niepewność i oczekiwanie na zmiany skłaniają przedsiębiorców do weryfikacji swoich planów inwestycyjnych i ostrożniejszego podejścia do nowych przedsięwzięć.

W ostatnim kwartale br. oraz na początku 2012 r. spodziewamy się stabilizacji sytuacji, choć firmy będą zwiększać swoje inwestycje stopniowo, a nie skokowo. Warto podkreślić, że klienci firm leasingowych to w większości małe i średnie przedsiębiorstwa, które w większym stopniu zależą od popytu krajowego, w mniejszym zaś od tempa wzrostu eksportu, co pozwoli zminimalizować branży skutki zawirowań na rynkach międzynarodowych. W naszej opinii wzrost rynku leasingowego

w całym 2011 r. wyniesie około 15%r/r.

Daniel Mrozek, Spółki Leasingowe BZ WBK

Dowiedz się więcej na temat: wzrost | wzrosty | leasing | R. | firmy | firma leasingowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »