Fundusz alimentacyjny wraca
Dnia 5 października 2007 roku prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę z dnia 7 września 2007 r. o pomoc osobom uprawnionym do alimentów. W ustawie zostały zawarte zasady pomocy państwa osobom, które są uprawnione do alimentów na podstawie tytuły wykonawczego - w przypadku bezskuteczności egzekucji oraz warunki nabywania prawa do świadczeń pieniężnych wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów - czyli świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Zgodnie z ustawą przypadku bezskuteczności egzekucji osoba uprawniona może złożyć do organu właściwego wierzyciela wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego. Bezskuteczność egzekucji oznacza egzekucję w wyniku, której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano należności z tytułu zobowiązań alimentacyjnych w kwocie aktualnie zasądzonych alimentów - bez względu na wielkość zaległych zobowiązań dłużnika wobec osoby uprawnionej.
Za bezskuteczną egzekucją uważa się także niemożność wszczęcia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu, który przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności z powodu braku podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika. Drugim powodem uniemożliwiającym wszczęcie egzekucji alimentów jest brak możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.
Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne o bezskuteczności egzekucji zawierające informację o stanie egzekucji, przyczynach jej bezskuteczności oraz o działaniach podejmowanych w celu wyegzekwowania zasądzonych alimentów. Organ właściwy dłużnika zobowiązany jest do przekazania komornikowi sądowemu informacji, które mają wpływ na skuteczność prowadzonej egzekucji - m.in. oświadczenie majątkowe dłużnika alimentacyjnego.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku życia, natomiast w przypadku, gdy uczy się w szkole lub w szkole wyższej do ukończenia 25 roku życia. Jeśli osoba uprawniona posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności to świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują jej bezterminowo.
Warunkiem do otrzymania tego świadczenia jest również nie przekroczenie kwoty 725 zł dochodu rodzinnego w przeliczeniu na jedną osobę. Jeżeli rodzina utrzymuje się z gospodarstwa rolnego to należy przyjąć, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie w drodze obwieszczenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969, z późn. zm.). Należy dodać, iż jeśli rodzina utrzymuje się z gospodarstwa rolnego oraz uzyskuje pozarolnicze dochody - to należy je zsumować. Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednak nie w kwocie większej niż 500 zł.
Zgodnie z ustawą świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeśli osoba uprawniona została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej, jest pełnoletnia i posiada własne dziecko bądź zawarła związek małżeński.
Wniosek o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej. We wniosku trzeba uwzględnić dane dotyczące członków rodziny w tym:
- imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, numer NIP, a w razie gdy nie nadano tych numerów lub jednego z nich - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu;
- oświadczenie wnioskodawcy o przekazaniu organowi egzekucyjnemu wszelkich znanych mu informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu;
- oświadczenie wnioskodawcy o miejscu zamieszkania, wieku, zatrudnieniu i sytuacji ekonomicznej osób zobowiązanych względem osoby uprawnionej do alimentacji.
Do wniosku należy również załączyć m.in. zaświadczenia o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych każdego członka rodziny, wydane przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 października 2008 roku, z wyjątkiem 3 artykułów przepisów wymienionych w rozdziale 7.