Gdzie najczęściej można zbankrutować, a gdzie takie prawdopodobieństwo jest najmniejsze?
Największe prawdopodobieństwo bankructwa dotyczy firm z woj. podlaskiego. Trudna jest sytuacja tam, gdzie najniższy jest poziom PKB na mieszkańca. Dlatego największym zaskoczeniem jest to, w jakim regionie otwarto najmniej postępowań restrukturyzacyjnych.
W swym najnowszym raporcie firma doradcza MGW Corporate Consulting Group opublikowała mapę ryzyka niewypłacalności w podziale na województwa. Tym razem raport dotyczący postępowań restrukturyzacyjnych obejmuje dane dotyczą zarówno IV kwartału jak i całego roku 2020. Raport powstał na podstawie analizy ogłoszeń ukazujących się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
- W 2020 r. największą liczbę postępowań restrukturyzacyjnych w przeliczeniu na 10 tys. zarejestrowanych przedsiębiorstw odnotowano w woj. podlaskim, na drugim miejscu znalazło się woj. warmińsko-mazurskie, a na trzecim woj. kujawsko-pomorskie - mówi w rozmowie z MarketNews24 Mariusz Grajda, partner zarządzający w MGW Corporate Consulting Group. - Wynika to z tego, że w tych trzech województwach mamy najniższy poziom PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
Rozlicz PIT online już teraz lub pobierz darmowy program
Największa liczba otwartych postępowań restrukturyzacyjnych dotyczy Mazowieckiego, ale jednocześnie na terenie tego właśnie województwa jest najwięcej firm. I to dlatego ciekawe jest porównanie województw poprzez zestawienie liczby otwartych postępowań z liczbą zarejestrowanych firm.
Z takiego porównania wynika także duża niespodzianka: - Na przeciwległej szali jest woj. podkarpackie i na tę chwilę trudno jest nam wytłumaczyć, dlaczego odnotowano tam tak mało otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych, bo przecież w tym województwie poziom PKB na mieszkańca też należy do najniższych - dodaje zajmujący się restrukturyzacjami firm M. Grajda.
Łatwiej o wyjaśnienie skąd tak dużo postępowań restrukturyzacyjnych dotyczy Podlaskiego. Typowy rodzaj działalności na tym terenie to prowadzenie gospodarstwa rolnego.
W 2020 r. w kraju otwartych zostało ponad siedemset postępowań restrukturyzacyjnych. Największe wzrosty liczby postępowań dopiero przed nami, z powodu lockdownów. Już czwarty kwartał 2020 r. był okresem bardzo dynamicznego wzrostu liczby otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych, związanych z niewypłacalnością firm. W porównaniu z trzecim kwartałem było ich więcej o 41,9 proc. Jeszcze bardziej imponujący wzrost zanotowano wobec analogicznego okresu 2019 r., wyniósł on aż 175 proc.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami