I Kongres Kwalifikacje - spotkanie trzech środowisk
Zagadnieniu Polskiej Ramy Kwalifikacji był poświęcony I Kongres Kwalifikacje, który odbył się w dniach 6-7 czerwca 2013 r. w Krakowie. Jego głównym organizatorem była firma Heuresis Certyfikowani Trenerzy i Konsultanci Zarządzania we współpracy z Domem Szkoleń i Doradztwa, Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie i Wyższą Szkołą Europejską im. ks. Józefa Tischnera. Było to robocze spotkanie, na którym przedstawiciele trzech środowisk: biznesu, edukacji i administracji rozmawiali o pozytywnych zmianach, jakie przyniesie Rama.
- Współczesny świat rozwija się w taki sposób, że w krajach wysokorozwiniętych kapitał ludzki jest głównym czynnikiem konkurencyjności -podkreślił Andrzej Martynuska, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, który wraz panią Barbarą Matyaszek, prezeską Heuresis otwierał Kongres.
Jednym z ekspertów Kongresu był dr Leroy H.Graw, prezydent American Certification Institute. Dobre praktyki stosowane w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej pokazują, że możliwe jest wypracowanie takich rozwiązań instytucjonalnych, które przyniosą korzyści zarówno dla pracowników, jak i zatrudniających ich przedsiębiorstw. Zwiększona migracja kapitału ludzkiego, będąca efektem otwarcia europejskich granic sprawiła, że konieczne było stworzenie narzędzia, dzięki któremu możliwe będzie rzetelne porównanie kwalifikacji pracowników z całej Europy. Dr H. Graw przedstawił jak wygląda proces tworzenia standardów menedżerskich oraz specjalistycznych w Stanach Zjednoczonych. Reprezentant pierwszej na świecie instytucji certyfikującej opowiedział o wdrażaniu norm amerykańskich na rynki: europejski i azjatycki. Dowiedzieliśmy się, że certyfikaty w Stanach Zjednoczonych są oceniane i modyfikowane przez specjalistów z danej dziedziny, grupy zawodowej. To co opracuje zespół np. adwokatów, nauczycieli, lekarzy jako standard jest jeszcze poddawane arbitrażowej ocenie niezależnych ekspertów i praktyków. Co więcej, każda profesja i dyscyplina ma swój związek reprezentowany przez członków tych zawodów. Tendencja jest taka, że każda profesja stara się wypracować jeden lub więcej certyfikat zawodowy, bo to służy promocji i zwiększeniu profesjonalizmu danej grupy zawodowej. Poszczególne stany mają osobne certyfikaty dla lekarzy, prawników, inżynierów etc.
Profesor Grażyna Prawelska-Skrzypek, ekspert Komisji Europejskiej ds. nauczania akademickiego opowiedziała o założeniach RPL (Recognition of Prior Learning) czyli uznawaniu efektów uczenia się nabytych poza edukacją formalną. RPL stwarza możliwość zapewnienia elastycznych ścieżek edukacji dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Człowiek jest motywowany do dalszego uczenia się i budowania szerokiego portfolio kompetencji. W systemie RPL nie jest istotne gdzie, od kogo, na jakim kursie uczenie się miało miejsce - ważne jest, jakie wiadomości i umiejętności dana osoba nabyła. RPL to korzyści dla studentów ( m.in. ogranicza wydatki związane z formalną edukacją), kadry akademickiej (wykładowcy zyskują unikatową szansę na transfer wiedzy i wyników swoich badań bezpośrednio do środowiska praktyków) oraz pracodawców (zyskują ważne narzędzie zarządzania kompetencjami pracowników).
- Co trzy środowiska, których przedstawiciele byli obecni na Kongresie powinny zrobić, aby Polska Rama Kwalifikacji była naszym wspólnym biznesem? - zapytał dr Tomasz Saryusz Wolski na początku dyskusji moderowanej, w której udział wzięli przedstawiciele polskich i zagranicznych uczelni wyższych, przedsiębiorstw i Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Eksperci jednogłośnie podkreślili istotę komunikacji między twórcami PRK i jej interesariuszami. Spośród obecnych na kongresie gości i ekspertów aż 73% uważa, iż wdrożenie Polskiej Ramy Kwalifikacji przyniesie wymierne korzyści dla polskiego rynku pracy. Wdrożenie europejskich dobrych praktyk do polskich firm zwiększy ich konkurencyjność i podniesie ich znaczenie, wzrośnie także rola polskich pracowników na europejskim rynku pracy.
Właśnie nowoczesnym technologiom był poświęcony jeden z paneli dyskusyjnych I Kongresu Kwalifikacje. Jego uczestnicy zapoznali się z najnowszymi rozwiązaniami ułatwiającymi proces uczenia się. Wśród prezentowanych projektów i narzędzi znalazł się projekt Trailer. Zgodnie z jego założeniami w niedalekiej przyszłości również w Polsce możliwa będzie walidacja kompetencji zdobytych przez pracowników w trybie nieformalnego i pozaformalnego uczenia się. Pracownik będzie mógł za pośrednictwem e-portfolio przedstawić swojemu pracodawcy zbiór kompetencji zdobytych np. za pośrednictwem internetu, aktualizować je na bieżąco, a pracodawca w łatwy sposób odszuka w swoim zespole pracownika z określonymi umiejętnościami, zainteresowaniami.
Stałe poszerzanie kwalifikacji i zdobywanie wiedzy za pośrednictwem różnorodnych narzędzi edukacyjnych wpisuje się w założenia uczenia się przez całe życie. Nowoczesny pracownik powinien nieustannie uaktualniać i poszerzać swoją wiedzę, aby być atrakcyjnym na rynku pracy. Wykorzystanie nowych technologii ułatwia przekwalifikowanie się na każdym etapie aktywności zawodowej.
Nowoczesne technologie coraz śmielej wchodzą w sferę edukacji. Webinary, rodzaj seminarium prowadzonego przy pomocy technologii webcast, umożliwia obustronną komunikację między osobą prowadzącą wykład, a jego odbiorcami. Nie trzeba więc spotykać się w jednym miejscu i czasie. Wystarczy dostęp do komputera z połączeniem internetowym. Na zachodzie Europy można już spotkać uczelnie, które wykorzystują Webinary do celów dydaktycznych. Również w naszym kraju wymienić można uczelnie, które ze względu na duży odsetek zagranicznych studentów wdrażają Webinary jako narzędzie prowadzenia zajęć - podkreślił Krzysztof Zieliński z Fundacji Obserwatorium Zarządzania.
Potrzeba dialogu trzech środowisk jest warunkiem koniecznym dla wypracowania wspólnych rozwiązań ułatwiających przejście przez okres wdrażania Polskiej Ramy Kwalifikacji. Nadchodząca rewolucja zmieni realia polskiego rynku pracy, dlatego warto już dziś zapoznać się z założeniami PRK i przygotować siebie i swoje przedsiębiorstwo na nadchodzącą rewolucję.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze