IKEA zwalnia w Polsce, na razie kilkadziesiąt osób. Pracownicy boją się, że to dopiero początek

IKEA Industry w Wielbarku (woj. warmińsko-mazurskie) zapowiada zwolnienia. Na przełomie czerwca i lipca zatrudnienie straci tam 40 osób - informuje biuro prasowe IKEA. Pracownicy obawiają się jednak, że liczba ta może urosnąć do 200 osób. Zakład zatrudnia blisko 1,5 tys. pracowników i jest jednym z największych pracodawców w regionie.

Fabryka w Wielbarku działa od 16 lat i produkuje blisko milion mebli rocznie. Jest jedną z największych przedsiębiorstw w Polsce wytwarzających meble z litego drewna sosnowego. Zakład zatrudnia 1,5 tys. osób. 

Od miesięcy rejestruje jednak spadki zamówień na niektóre rodziny produktów. Produkuje meble i elementy drewniane, m.in. popularne serie HEMNES i HAVSTA, które są eksportowane do sklepów IKEA na całym świecie. Niewystarczające okazały się działania zaradcze. - Niestety, oznacza to konieczność rozstania się z 40 współpracownikami, co stanowi 2,7 proc. załogi - przekazał "Tygodnikowi Szczytno" Maciej Krzyczkowski z Biura Prasowego Ikea Industry.

Reklama

Wsparcie dla zwalnianych

O planowanej redukcji etatów pracownicy zakładu w Wielbarku  dowiedzieli się 5 czerwca. Wtedy też zostali poinformowani o działaniach, jakie mają ich pomóc. 

- Rozumiemy, że będzie to trudne dla osób dotkniętych zmianą, dlatego będziemy wspierać naszych współpracowników, oferując odprawy oraz pomoc w poszukiwaniu nowych miejsc pracy - zapewnia Krzyczkowski. IKEA Industry Wielbark poinformowała o redukcji również Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie, który przygotowuje różne formy pomocy dla zwalnianych.

To jednak nie uspokaja pracowników zakładu. W mailach i listach do redakcji "Tygodnika Szczytno" wyrażają oni obawy, że pracę może stracić nawet 200 osób. Wielu z zatrudnionych, uznając IKEA za solidnego pracodawcę, wzięło kredyty. "Jestem przerażona tym, co się mówi na temat tych zwolnień wśród pracowników. [...] Jeśli potwierdzą się te plotki o zwolnieniu 40, a potem 200 osób, to naprawdę wiele osób zostanie bez środków do życia. Naprawdę drżymy o przyszłość" - czytamy na stronie tygodnika.

Jest szansa na pracę

Do zwolnień ma dojść na przełomie czerwca i lipca. Z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie wynika, że jest dużo ofert pracy na stanowiska techniczne. - My oczywiście pomożemy takim osobom w znalezieniu pracy, czy zmianie kwalifikacji - mówi kierująca urzędem Beata Januszczyk. W powiecie szczycieńskim jest zarejestrowanych 1806 bezrobotnych, co daje stopę bezrobocia na poziomie 9,1 procent (średnia wojewódzka to 8,5). W gminie Wielbark bez pracy pozostają 193 osoby.

Ikea Industry ma ponad 30 fabryk w siedmiu krajach i zatrudnia 15 tys. pracowników. W Polsce producent mebli ma 16 fabryk, w których pracuje 9 tys. osób.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: IKEA | zwolnienia grupowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »