Ile wyciąga inżynier?
Średnie wynagrodzenie inżynierów reprezentowanych przez mężczyzn to stawka 4456 złotych. Kobiety zarabiają mniej, średnia stawka kobiet inżynierów wynosi 3207 złotych.
Na 75 tysięcy osób wybierających i kończących studia techniczne tylko niewielki procent stanowią kobiety. Według badania przeprowadzonego przez "Bank Danych o Inżynierach" kobiety najczęściej pracują w takich branżach jak: budownictwo, edukacja, badania, branża spożywcza, instalacyjna oraz motoryzacyjna.Kobiety najczęściej wybierają studia na wydziałach ściśle związanych z budownictwem: architektura, konstrukcje budowlane, inżyniera środowiska. Po uzyskaniu tytułu inżyniera (o ile decydują się na podjęcie pracy zgodnej z kierunkiem swojego wykształcenia) pracują w działach:
- projektowania,
- wycen,
- kosztorysów,
- przygotowania produkcji,
- sprzedaży,
- obsługi klienta,
- inwestycji
Do popularnych wśród kobiet dyscyplin technicznych należy również chemia, technologia żywności. Taki profil wykształcenia przygotowuje do pracy w przemyśle, jak również w jednostkach naukowo-badawczych, instytutach i administracji.
Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się natomiast takie dziedziny jak:
- lotnictwo,
- papiernictwo,
- służby mundurowe,
- górnictwo,
- geologia
- rolnictwo.
Wśród zawodów inżynierskich kobiety najczęściej znajdują zatrudnienie w działach: przygotowania produkcji, w samej produkcji, projektowania, administracji, marketingu, sprzedaży, w działach analiz, jakości, laboratoriach.
Takie działy jak transport, finanse, ochrona środowiska z założenia w mniejszym stopniu wymagają od pracowników kompetencji ściśle technicznych. Stąd też ich mniejsza popularność wśród kadry z wykształceniem technicznym.
Niewiele jest, niestety, kobiet reprezentujących techniczny profil wykształcenia, pracujących na stanowiskach kierowniczych, w serwisie, utrzymaniu ruchu oraz w nadzorze technicznym. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Bank Danych o Inżynierach - średnie wynagrodzenie inżynierów reprezentowanych przez mężczyzn to stawka 4456 złotych. Kobiety zarabiają mniej. Średnia stawka kobiet inżynierów wynosi 3207 złotych.
Tabela prezentuje średnie wynagrodzenie (w 2006 roku) kadry technicznej z uwzględnieniem podziału na płeć
Płeć Mężczyźni Kobiety Średnia pensja w 2006 r. 4456 3207
Badanie pokazuje, że wśród absolwentów studiów technicznych w każdej kategorii wiekowej średnia stawka wynagrodzenia otrzymywana przez mężczyzn jest wyższa niż średnia uzyskiwana przez kobiety. Różnica ta zwiększa się wraz z wiekiem (po 30-tym roku życia przekracza 37 proc.) i zmniejsza się dopiero po ukończeniu 40 lat.
Tabela prezentuje średnie wynagrodzenie (w 2006 roku) kadry technicznej z uwzględnieniem podziału na płeć i wiek
Wiek Mężczyźni Kobiety do 25 lat 2362 2248 26-30 lat 3095 2558 31-35 lat 4794 3327 36-40 lat 6088 4467 41-45 lat 6160 5303 46- 50 lat 6173 5430 ponad 50 lat 6105 5269
Źródło: Bank Danych o Inżynierach
Rozbieżność w wysokości wynagrodzenia kadry technicznej jest znacząca gdy uwzględnimy podział na płeć. Różnica jest również widoczna gdy dokonamy podziału populacji na kierunek wykształcenia, branżę i dział, w którym pracują.