Jak lepiej sprzedawać w internecie? 10 kroków, które Ci pomogą

Sprzedajesz produkty we własnym sklepie internetowym, ale twoje zarobki nie zwiększają się mimo dobrych opinii klientów? Zależy ci na dotarciu do nowych odbiorców i zwiększeniu sprzedaży? Sprawdź, jak to zrobić. Poznaj rady specjalistów!

materiały promocyjne partnera

Ustal, dlaczego nie sprzedajesz tyle ile chcesz

Przyczyn, dla których twoja sprzedaż jest mniejsza, niż oczekiwałeś, może być wiele. Jeśli oferujesz towar popularny i często poszukiwany, a do tego dobrej jakości, problemem nie jest produkt. Najczęściej przyczyną niskiej sprzedaży jest wówczas obsługa posprzedażowa lub słaby zasięg sklepu - po prostu twój e-sklep nie jest widoczny w sieci, a potencjalni klienci kupują u lepiej wypromowanej konkurencji.

Wyjdź poza swój e-sklep

Daleką pozycję na liście wyników wyszukiwania w wyszukiwarce można oczywiście poprawić, zwracając się do fachowców. Wiąże się to jednak z kosztami, a na rezultaty trzeba trochę poczekać. Jeśli nie chcesz lub nie możesz inwestować większych środków w działania marketingowe, musisz znaleźć inne sposoby na zwiększenie sprzedaży. Nie oznacza to, że masz zamknąć swój e-sklep, przeciwnie, działaj dalej, a najlepiej zdecyduj się także na pomoc specjalistów. Możesz przeprowadzić kampanię długofalową, rozłożoną w czasie, co wiąże się także z mniejszymi kosztami miesięcznymi.

Poznaj inne popularne metody sprzedaży internetowej

Swoje produkty możesz sprzedawać przez internet nie tylko we własnym e-sklepie. Służą do tego również inne kanały: media społecznościowe, blogi czy popularne marketplace’y. Rozszerzając sprzedaż na swoje konta w społecznościówkach czy choćby częściowo przenosząc sklep na Amazon lub inną platformę, możesz szybko i w stosunkowo łatwy sposób zwiększyć obrót nawet w sposób skalowalny.

Nie łap wszystkich srok za ogon

Działaj ze spokojem. Nie angażuj się we wszystkie możliwe kanały sprzedaży jednocześnie, chyba że masz pracowników, którym możesz powierzyć większość zadań związanych ze wdrażaniem nowych planów w życie. W przeciwnym wypadku zacznij zmiany od wprowadzenia jednego dodatkowego kanału. Sprawdź, czy przyniesie ci to wymierne korzyści i dopiero wtedy podejmij kolejne decyzje.

Postaw na marketplace’y

Przemyśl i dowiedz się, czy w twoim przypadku warto angażować czas i środki w dany kanał sprzedaży. Jeśli oferujesz unikatowe, designerskie meble, sztukę czy produkty wykonywane na indywidualne zamówienie, blog może być bardzo skutecznym środkiem dla pozyskania klientów. W przypadku płynów do mycia naczyń raczej większą korzyść przyniesie ci współpraca z marketplace’ami.

Warto podkreślić, że to właśnie marketplace’y sprawdzają się najlepiej przy sprzedaży większości produktów. Pozwalają na natychmiastowe poszerzenie rynku, niejednokrotnie oferują też w ramach współpracy dodatkowe usługi.

Wybierz mądrze

Wybierając marketplace warto oczywiście kierować się rozpoznawalnością marki, liczbą klientów dokonujących zakupu na platformie oraz jej zasięgiem. Zwróć jednak uwagę nie tylko na marketplace’y, które oferują kupującym bardzo szeroki asortyment towarów, ale także na te o węższym profilu działalności. Jeżeli sprzedajesz buty, być może lepiej będzie podjąć współpracę z platformą, którą odwiedzają wyłącznie klienci poszukujący obuwia. Nie wykluczaj jednak od razu żadnej z możliwości. Przeanalizuj je dokładnie, zanim podejmiesz decyzję.

Sprawdź warunki współpracy

Marketplace’y to miejsca, w których naprawdę możesz szybko i łatwo zwiększyć swoje sprzedażowe wyniki. Musisz jednak spełnić określone warunki, jakie stawia przed tobą każda z platform. Działając na nich, możesz liczyć na pewne wsparcie sprzedażowe, np. w postaci magazynowania twoich towarów czy usługi pakowania i wysyłki do klienta. Współpraca z platformami ma jednak swoją cenę w postaci prowizji oraz koniecznych do spełnienia wymagań np. związanych z jakością, terminową realizacją wysyłek itp.

Mniej może znaczyć więcej

Nie rezygnuj ze współpracy z marketplace’ami z powodu prowizji, nawet wysokich. To jest cena, jaką płacisz za możliwość osiągnięcia dużo większych zysków niż dotychczas. Jeśli we własnym sklepie na 1 sprzedanej sztuce towaru zarabiasz 2 zł, a na platformie 50 gr (po odjęciu kosztów marketplace’a i twoich, związanych np. z koniecznością zatrudnienia dodatkowej osoby), nie oznacza to, że ostatecznie sprzedaż na platformie ci się nie opłaca. Sprzedając w sklepie 1000 szt. towaru, zyskujesz 2 tys. zł, a sprzedając na marketplace 10.000 szt. towaru - 5 tys. zł.

Zacznij sprzedawać!

Daj sobie trochę czasu na wybór kanału sprzedaży, sprawdź warunki i zacznij działać. Nie odkładaj tego na później, nie analizuj w nieskończoność wszystkich "za" i "przeciw". Po prostu spróbuj, czy to działa w twoim przypadku, tak jak działa w przypadku większości firm, które decydują się na taki krok.

Działaj konsekwentnie

Żeby sprawdzić, czy dany kanał sprzedaży przyniesie ci zyski, musisz działać konsekwentnie. Nie zniechęcaj się po dodaniu kilku towarów, nie zarzucaj pomysłu, kiedy po pierwszym tygodniu współpracy zyski są minimalne. Na ogół musi minąć jakiś czas, żeby twoja praca przyniosła efekty w postaci sprzedaży. Początki zwykle są trudne, ale wytrwałość w dążeniu do celu prawie zawsze daje oczekiwany efekt.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »