Reklama

Jak oszczędzać energię elektryczną w firmie? Proste kroki do niższych rachunków

Koszty zużycia energii elektrycznej mogą stanowić nawet 30–40 proc. udziału w ogólnych kosztach prowadzenia biznesu. Nic dziwnego, że po kolejnych rachunkach firmy szukają oszczędności. Istnieje kilka prostych sposobów na ograniczenie zużycia prądu. Co można zrobić, by oszczędzać energię elektryczną w firmie?

Co zużywa najwięcej prądu w firmie?

Ceny prądu mocno poszybowały w górę. Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec podwyżek, a wysokie rachunki spędzają sen z powiek wielu z nas. W wielu branżach koszty energii elektrycznej mają kluczowy wpływ na rentowność produkcji i oferowanych usług. W obliczu tak szybko rosnących wydatków zarządzanie zużyciem prądu z punktu widzenia przedsiębiorcy jest bardzo istotne.

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w firmie zaczyna się już na etapie wybierania podstawowego sprzętu do przedsiębiorstwa. Zawierają się w tym wszystkie rozwiązania techniczne, które pomagają ograniczyć zużycie prądu natychmiast. 

Reklama

Należy zwrócić uwagę na szczególnie na sprzęty i urządzenia energochłonne, takie jak komputery i jego urządzenia preferencyjne, czyli monitory, drukarki, skanery, a także ładowarki, klimatyzacja oraz oświetlenie.

Rozwiązaniem pozwalającym na znaczącą optymalizację kosztów może być wymiana przestarzałego sprzętu o niskiej klasie energetycznej. 

Jak obniżyć rachunki za prąd w firmie?

Kolejnym krokiem powinna być analiza rachunków. Istotną rzeczą jest wybór odpowiedniej taryfy. Przedsiębiorcy mają do wyboru trzy: A, B i C, gdzie:

  • A - taryfa przeznaczona dla firm zasilanych z sieci elektroenergetycznych wysokiego napięcia, przeważnie korzystają z niej duże fabryki i zakłady przemysłowe;
  • B - taryfa przeznaczona dla przedsiębiorstw korzystających z zasilania siecią elektroenergetyczną średniego napięcia, korzystają z niej głównie średnie przedsiębiorstwa, jak: galerie handlowe czy hotele;
  • C - taryfa przeznaczona dla małych firm zasilanych z sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia, jak: sklepy, punkty usługowe, gospodarstwa rolne.

Nieodpowiednio dobrana taryfa może być przyczyną wyższych rachunków za prąd. Jeżeli zużycie w firmie przez większą część roku jest wyższe niż zadeklarowana w umowie wartość zapotrzebowania, to przedsiębiorca ponosi dodatkowe koszty, które przekraczają nawet wysokość 10-krotnej stałej dystrybucji za każdy 1 kW przekroczonej mocy.

Jak ograniczyć zużycie prądu w firmie?

Im więcej maszyn, sprzętów elektronicznych i urządzeń biurowych jest w firmie, tym więcej można zaoszczędzić na ich rozsądnym użytkowaniu. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę pracownikom na kwestię oszczędzania energii. W tym celu można zorganizować krótkie przeszkolenie oraz rozwiesić w firmie informacje dotyczące tego, co zrobić, by oszczędzać prąd w przedsiębiorstwie.

Wygodnym rozwiązaniem jest listwa przełącznikowa z gniazdkami, która pozwala przed wyjściem z firmy odłączyć wszystkie podpięte urządzenia. Ponadto należy starać się wypracować u pracowników nawyki, by pamiętali oni o:

  • gaszeniu światła w miejscu, gdzie nie jest ono potrzebne;
  • rozsądnym korzystaniu z klimatyzacji;
  • nie zostawianiu komputerów i innych urządzeń elektrycznych w trybie czuwania;

Jeżeli przedsiębiorca jest właścicielem całego budynku czy zakładowej hali, może zdecydować się na modernizację. Decydując się jednak na tego typu rozwiązanie, warto jednak najpierw przeanalizować koszty i ocenić, po jakim czasie inwestycja może się zwrócić. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »