Jak rozliczyć sprzedaż środka trwałego?

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z ciągłym nabywaniem nowych środków trwałych oraz zbywaniem dotychczas posiadanych. Przedsiębiorcy powinni jednak pamiętać, iż przy sprzedaży środka trwałego zazwyczaj uzyskują dochód, który należy ustalić i opodatkować.

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z ciągłym nabywaniem nowych środków trwałych oraz zbywaniem dotychczas posiadanych. Przedsiębiorcy powinni jednak pamiętać, iż przy sprzedaży środka trwałego zazwyczaj uzyskują dochód, który należy ustalić i opodatkować.

Zgodnie z ustawą o PIT (art. 14 ust. 2), przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi. Jednak nie ma jednej metody ustalania dochodu w przypadku zbycia środka trwałego i do jego obliczenia przewidziane są zasady szczególne.

Sprzedaż środka trwałego wykorzystywanego w działalności gospodarczej

Zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, dochód ze sprzedaży środka trwałego stanowi różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową środka trwałego, która jest pomniejszona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych od tych środków. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również te odpisy, których nie uznaje się za koszt uzyskania przychodu. Wyobraźmy sobie sytuację, że przedsiębiorca nabył samochód osobowy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej za kwotę 50 tys. euro. Po 6 latach użytkowania sprzedaje go za 40 tys. euro. Zgodnie z ustawą o PIT do kosztów uzyskania przychodów zaliczone były odpisy amortyzacyjne do kwoty 20 tys. euro. Tak więc dochód przedsiębiorcy z tytuły zbycia środka trwałego wyniesie 40 tys. euro (różnica pomiędzy wartością początkową środka trwałego a sumą dokonanych odpisów amortyzacyjnych wynosi 0 euro).

Reklama

Sprzedaż środków trwałych pozostałych po likwidacji działalności gospodarczej

Inaczej ustala się dochód w przypadku sprzedaży środka trwałego pozostałego na dzień likwidacji działalności gospodarczej lub otrzymanego w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki. W tych przypadkach dochodem jest różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia a wydatkami na nabycie zbywanych składników, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie. Wspomniany wyżej podmiot, przy sprzedaży samochodu osobowego pozostałego po likwidacji przedsiębiorstwa, inaczej ustali dochód z jego sprzedaży. W takim przypadku wyniesie on 40 tys. euro uzyskane ze sprzedaży, pomniejszone o kwotę wydatków na nabycie środka trwałego, które nie zostały uprzednio zaliczone do KUP (30 tys. euro). Dochód przedsiębiorcy z tytułu zbycia środka trwałego wyniesie więc 10 tys. euro. Ponadto, gdyby zbycie środka trwałego nastąpiło po upływie 6 lat, liczonych od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, zbycie środka trwałego nie stanowiłoby dochodu u podatnika.

Małgorzata Jawińska

księgowa Tax Care

Tax Care S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »