Jak rozliczyć sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju?

Sposób opodatkowania sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju uregulowano w art. 24 ustawy o VAT. Wskazano tam, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju dostawę towarów generalnie uznaje się za dokonaną na terytorium kraju. Przy czym obowiązują tutaj limity sprzedaży.

Definicja sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju

Definicja sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju została zawarta w art. 2 pkt 24 ustawy o VAT. Zgodnie z nią jest to dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz z terytorium innego państwa członkowskiego na terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa jest dokonywana na rzecz:

a) podatnika lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy - którzy nie mają obowiązku rozliczania WNT, lub

Reklama

b) innego niż wymieniony w lit. a) podmiotu, niebędącego podatnikiem w rozumieniu art. 15 i niemającego obowiązku rozliczania WNT.

W interpretacji indywidualnej z dnia 23 kwietnia 2013 r., nr ILPP4/443-23/13-4/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wyjaśnił, że o sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju można mówić jedynie w przypadku łącznego wystąpienia następujących przesłanek:

a) dostawy dokonuje podatnik podatku od wartości dodanej na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego oraz

b) towar jest wysyłany lub transportowany przez tego podatnika lub na jego rzecz, z terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego na terytorium kraju (Polski), które jest dla tego towaru państwem przeznaczenia, oraz

c) dostawa jest realizowana na rzecz ściśle określonych kategorii podmiotów, tj.:

    • podatników VAT, którzy nie mają obowiązku rozliczania WNT,
       
    • osób prawnych niebędących podatnikami VAT, które nie mają obowiązku rozliczania WNT,
       
    • pozostałych podmiotów, niebędących podatnikami podatku VAT i niemających obowiązku rozliczania WNT.

W związku z tym o sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju można mówić tylko w przypadku, gdy podmiot dokonujący dostawy towaru z terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska na terytorium kraju dokonuje też jego wysyłki/transportu lub też gdy ta wysyłka/transport dokonywana jest na jego rzecz.

Przy czym w przypadku sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju, której przedmiotem są wyroby akcyzowe, dostawę towarów uznaje się w każdym przypadku za dokonaną na terytorium kraju.

Miejsce opodatkowania

Zasady opodatkowania sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju wymieniono w art. 24 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium Polski.

W przypadku sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną poza terytorium kraju, jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe, wysyłanych lub transportowanych z tego samego państwa członkowskiego na terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku od wartości dodanej, nie przekroczyła w roku podatkowym kwoty 160.000 zł. Zasada ta ma zastosowanie pod warunkiem, że całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe, wysyłanych lub transportowanych z tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku od wartości dodanej, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 160.000 zł.

Oznacza to, że w sytuacji gdy całkowita wartość towarów, innych niż wyroby akcyzowe, wysyłanych lub transportowanych z tego samego państwa członkowskiego na terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku, będzie mniejsza lub równa w jednym roku podatkowym kwocie 160.000 zł, wówczas dostawę towarów uznaje się za dokonaną poza terytorium kraju (przykład 1).

W art. 14 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 wskazano zasadę ustalenia momentu, w którym uznaje się, że podatnik przekroczył obrót dla sprzedaży wysyłkowej, zobowiązujący go do rozliczania się już w państwie, do którego wysyła towary. W przypadku przekroczenia kwoty ustalonej przez państwo członkowskie, do którego towary są wysyłane, miejsce opodatkowania na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów obowiązuje począwszy od dostawy, którą przekroczono tę kwotę (przykład 2).

Wybór miejsca opodatkowania

Unijni podatnicy podatku od wartości dodanej, u których sprzedaż w roku podatkowym nie przekracza 160.000 zł, mogą wybrać Polskę jako miejsce opodatkowania dokonywanej sprzedaży wysyłkowej, pod warunkiem pisemnego powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o skorzystaniu z tego wyboru. Zawiadomienie to składa się co najmniej na 30 dni przed datą dostawy, począwszy od której podatnik wybiera Polskę jako miejsce opodatkowania dostaw. Wybór ten obowiązuje co najmniej przez 2 lata od daty pierwszej dostawy dokonanej w trybie przewidzianym tą opcją. W przypadku gdy po upływie tego okresu podatnik rezygnuje z korzystania z takiej możliwości, jest on obowiązany zawiadomić na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o tej rezygnacji.

Przykład 1

W 2015 r. francuski podatnik zajmujący się sprzedażą internetową odzieży dokonał jej dostawy na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w Polsce, w przeliczeniu na złote na łączną kwotę 145.500 zł. Dostawy te opodatkowywane były na terenie Francji. Do chwili gdy w 2016 r. wartość sprzedaży dokonywanej przez tego podatnika na rzecz polskich konsumentów nie przekroczy kwoty 160.000 zł, podatnik ten nadal może opodatkowywać sprzedaż na terytorium Francji.


Przykład 2

Włoski podatnik zajmujący się sprzedażą internetową odzieży dokonał w 2015 r. jej dostawy na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w Polsce, w przeliczeniu na złote na łączną kwotę 150.000 zł. W okresie od stycznia do czerwca 2016 r. wartość sprzedaży wysyłkowej na terytorium Polski wyniosła 159.500 zł. W lipcu br. producent otrzymał zamówienie na odzież o wartości 600 zł. Uwzględniając tę dostawę, łączna wartość sprzedaży na rzecz polskich nabywców wyniesie 160.100 zł, w związku z tym włoski podatnik musi dokonać opodatkowania tej transakcji oraz każdej następnej na terytorium Polski.


Zasad dotyczących sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju nie stosuje się do:

1) nowych środków transportu,
2) towarów, które są instalowane lub montowane z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez podatnika dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz,
3) towarów używanych, przedmiotów kolekcjonerskich i innych wymienionych w art. 120 ust. 1 ustawy o VAT, dla których podstawą opodatkowania jest marża, opodatkowanych w państwie członkowskim wysyłki,
4) towarów używanych, przedmiotów kolekcjonerskich i innych wymienionych w art. 120 ust. 1 ustawy o VAT będących przedmiotem dostawy na aukcji (licytacji) w państwie członkowskim rozpoczęcia transportu lub wysyłki, jeżeli ich dostawa jest dokonywana przez organizatora aukcji (licytacji) oraz do dostawy tej zastosowano szczególne zasady opodatkowania podatkiem od wartości dodanej obowiązujące w państwie członkowskim rozpoczęcia transportu lub wysyłki, stosowane do dostaw towarów dokonywanych przez organizatora aukcji (licytacji), wyłączające uznanie dostawy towarów za czynność odpowiadającą wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2016 r. poz. 710)


autor: Aleksandra Węgielska
Gazeta Podatkowa nr 54 (1304) z dnia 2016-07-07

GOFIN podpowiada

Dowiedz się więcej na temat: wysyłkowa | Poczta Polska | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »