Jakim VAT opodatkowane są przedszkola
Usługi świadczone przez przedszkola (zarówno publiczne jak i niepubliczne) oraz punkty opieki sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat korzystają ze zwolnienia od podatku VAT. I to niezależnie od faktu czy w ramach swoich świadczeń oferują wyżywienie dzieci czy też nie.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną, wykonywane:
a) w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o systemie oświaty,
b) przez podmioty sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat.
Jak natomiast wynika z art. 2 pkt 1 ustawy o systemie oświaty, system oświaty obejmuje m.in. przedszkola, w tym z oddziałami integracyjnymi, przedszkola specjalne oraz inne formy wychowania przedszkolnego.
Zatem każdy punkt opieki nad dziećmi, który jest dozwolony przepisami ustawy o systemie oświaty korzysta ze zwolnienia od podatku VAT (przedszkole publiczne, przedszkole niepubliczne, punkt opieki nad dziećmi powyżej 3 lat). Dodatkowo zaś ustawodawca jeszcze uznał, że z analizowanego zwolnienia korzystają podmioty sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat (np. żłobki i punkty podobne).
Z powyższego zwolnienia ww. podmioty korzystają niezależnie od faktu czy w ramach świadczonych usług opieki maluch otrzymuje wyżywienie (z zasady opodatkowane 8 % stawką podatku VAT) czy też nie. W tym przypadku bowiem mamy nadal do czynienia z usługami opieki nad dziećmi (a nie oddzielnie z usługami opieki oraz usługami gastronomicznymi). Choćby kalkulacja ceny przez właściciela przedszkola za każde z ww. świadczeń następowała oddzielnie.
W sytuacji bowiem, gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, to usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Z pojedynczą usługą w sensie ekonomicznym mamy do czynienia wtedy, gdy jeden lub więcej elementów uznaje się za usługę zasadniczą, podczas gdy inne elementy traktuje się jako usługi pomocnicze. Usługa ma natomiast charakter usługi pomocniczej, jeśli nie stanowi dla klienta ją nabywającego celu samego w sobie, a jedynie prowadzi do lepszego wykonania usługi zasadniczej. W przypadku świadczeń złożonych o zasadach opodatkowania usług pomocniczych decyduje zawsze charakter usługi zasadniczej.
Na zakończenie warto również wskazać, że podmioty świadczące usługi wychowania przedszkolnego (o symbolu PKWiU 85.1) korzystają ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania swojej sprzedaży za pomocą kas rejestrujących (fiskalnych). I to niezależnie od obrotu jaki z tego tytułu uzyskają.
Karolina Gierszewska, zastępca dyrektora Departamentu Podatków Pośrednich