Jeszcze tylko kilka dni na wniosek o zwolnienie ze składek ZUS

To już dosłownie ostanie dni na złożenie wniosków o zwolnienie ze składek ZUS za okres od marca do maja. Można to zrobić do 30 czerwca, ale teraz już tylko elektronicznie przez PUE ZUS.

Uprawnionym zostało już zaledwie kilka dni  na złożenie wniosku. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, a także Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych.

Ulga jest bardzo korzystna dla ubezpieczonych, bo za ten czas składkę pokrywa państwo, co oznacza, że w okresie zwolnienia przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowują prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych.

Kolejne tarcze antykryzysowe poszerzały krąg uprawnionych do tej ulgi. Z pełnego zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Przy czym zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni, a po rozszerzeniu kryteriów przez tarczę 3.0 także ci, których przychód co prawda przekracza limit czyli trzykrotność średniego wynagrodzenia w gospodarce (15 681 zł), ale dochód jest niższy niż 7 tys. zł (wtedy za kwiecień i maj).

Reklama

Z kolei firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób mogą być objęte 50 proc. umorzeniem kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.

Uwaga! Od 24 czerwca 2020 r. wnioski do ZUS o ulgi i świadczenia  w ramach tarczy antykryzysowej, w tym o zwolnienie z opłacania składek można składać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wnioski złożone w inny sposób (papierowo, mailowo, przez ePUAP) nie będą rozpatrywane. To zmiana, którą wprowadziła Tarcza 4.0.

Status złożonych wniosków można sprawdzić na PUE ZUS, w zakładce "płatnik", gdzie z bocznym menu jest stworzona specjalna zakładka  tarcza Antykryzysowa - Wnioski". Do PUE ZUS można się zalogować np. przez Profil Zaufany.

Trzeba też pamiętać, że jednym z warunków uzyskania zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek jest przesłanie deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych należnych za marzec, kwiecień i maj 2020 r. Dokumenty te należy złożyć do ZUS również nie później niż do 30 czerwca 2020 r. (chyba że płatnik składek zwolniony jest z obowiązku ich składania).

Dotychczas ZUS umorzył składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych na łączną kwotę ponad 11 mld złotych. Za marzec było to ponad 4 mld zł, za kwiecień ponad 3,6 mld zł, za maj ponad 3,5 mld zł. Ponadto ponad 130 tys. przedsiębiorców skorzystało z odroczenia terminu płatności składek. Łączna kwota ulg (chodzi m.in. o odroczenie i rozłożenie zadłużenia na raty) sięga 5 mld złotych.

Monika Krześniak-Sajewicz


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | składki ZUS | PUE ZUS | profil zaufany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »