Reklama

Kiedy nie trzeba mieć kasy fiskalnej?

Przedsiębiorcy, którzy są zwolnieni podmiotowo z podatku VAT powinni pamiętać, że nie jest to równoznaczne ze zwolnieniem z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kas fiskalnych. Jednolite zasady są określone dla zwolnionych i czynnych podatników VAT.

Zgodnie z ustawą o VAT (art. 111 ust. 1), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są zobowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Naruszenie tego obowiązku jest surowo karane przez Kodeks karny skarbowy. Dlatego przedsiębiorcy powinni pamiętać o jego przestrzeganiu. Istnieje jednak grupa podmiotów, które są zwolnione z konieczności prowadzenia ewidencji przy użyciu kas fiskalnych. Szczegółowe regulacje zawiera rozporządzenie ministra finansów z 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących.

Sprzedaż dokumentowana fakturą

Reklama

Podstawową możliwością uniknięcia obowiązku posiadania kasy fiskalnej jest obsługiwanie wyłącznie podmiotów gospodarczych. W takiej sytuacji sprzedaż oraz świadczenie usług są dokumentowane fakturami, co automatycznie zwalnia z konieczności dodatkowej dokumentacji za pomocą kasy fiskalnej.

Sprzedaż do 40 tys. zł

Zwolnieni z obowiązku posiadania kasy fiskalnej są podatnicy, u których kwota obrotu z działalności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40 tys. zł i jeżeli nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania (20 tys. zł, gdy działalność została rozpoczęta w danym roku). W przypadku, gdy w danym roku podatkowym kwota obrotu z tytułu sprzedaży przekroczy 40 tys. zł, tracą oni prawo do zwolnienia po upływie dwóch miesięcy, liczonych od końca miesiąca, w którym przekroczyli limit.

Płatność przelewem lub kartą

Kolejną możliwością, która pozwala na uniknięcie obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy fiskalnej, jest określona forma płatności za świadczone usługi (nie dotyczy to sprzedaży towarów). Mianowicie, gdy zapłata następuje w całości za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK-u. Dzieje się tak pod warunkiem, że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji dotyczyła zapłata. W praktyce podatnik musi się umówić z klientami, że płatność zostanie dokonana nie w formie gotówkowej, a drogą elektroniczną.

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych

Nie trzeba również ewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, gdy: - liczba wszystkich dokonanych operacji świadczenia usług nie przekroczyła 50,

- liczba odbiorców tych usług nie przekroczyła 20,

- każda usługa została udokumentowana fakturą.

Łączne spełnienie tych warunków zwalnia podatnika z konieczności posiadania kasy rejestrowej.

Dorota Kępka, księgowa Tax Care

Dowiedz się więcej na temat: ze | VAT | 'Kasa' | KAS | kasa fiskalna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »