Kiedy wydatki poniesione w związku z organizacją imprez integracyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu
Często stosowaną praktyką przez pracodawców jest organizacja imprez integracyjnych w celu integracji pracowników i budowania przyjaznej atmosfery w pracy. Wątpliwości może budzić fakt, czy wydatki poniesione przez firmę w celu organizacji takich imprez można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 11.09.2015 r. nr IBPB-1-2/4510-191/15/BKD zajął stanowisko co do spółki akcyjnej, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie tworzenia oraz dostawy nowoczesnych rozwiązań informatycznych, która to Spółka w celu integracji nowych pracowników i budowaniu przyjaznej atmosfery w pracy spółka organizuje imprezy integracyjne.
Spółka zamierza podjąć szereg inicjatyw integracyjnych, takich jak imprezy plenerowe oraz spotkania okolicznościowe, organizowane w związku ze świętami, dniem dziecka, itp. Imprezy te oraz spotkania organizowane będą co kilka miesięcy. Na niektóre z nich, pracownicy będą mogli przychodzić wraz z członkami najbliższej rodziny. Podczas imprez bądź spotkań wszystkie przybyłe osoby będą miały możliwość udziału w grach i zabawach, jak też skorzystania z usług gastronomicznych. Uczestnicy nie będą mieli przydzielonych "racji żywnościowych". Wyżywienie będzie serwowane w formie "szwedzkiego stołu", w związku z czym każda z osób przybyłych na takie spotkanie będzie miała możliwość wyboru posiłku lub napoju. Spółka nie będzie miała obiektywnej możliwości ewidencjonowania ilości produktów spożytych przez określonego uczestnika, jak też nie będzie miała możliwości zweryfikowania czy określony posiłek został skonsumowany przez samego pracownika, czy przez członka jego rodziny. Uczestnictwo pracowników, jak też członków ich rodzin w opisanych imprezach, będzie dla nich bezpłatne. Wszelkie koszty związane z organizacją imprez będzie pokrywała Spółka. Ze względu na charakter planowanych imprez i spotkań Spółka nie będzie mogła precyzyjne ustalić podziału kosztów na część dotyczącą pracowników i członków ich rodzin. Spółka zaznacza, że wydatki ponoszone w celu organizacji ww. imprez plenerowych oraz spotkań okolicznościowych nie będą finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ani nie będą stanowić działalności socjalnej pracodawcy.
Zdaniem Spółki do kosztów pracowniczych można również zaliczyć wydatki ponoszone w związku z organizacją imprez integracyjnych, gdyż są one organizowane w celu zwiększenia efektywności pracy pracowników, więc są one związane z działalnością gospodarczą pracodawcy. Zdaniem spółki nie ma znaczenia, czy w spotkaniach integracyjnych będzie uczestniczyć tylko pracownik czy członek rodziny pracownika.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 11.09.2015 r. uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe. Powołał się na treść art. 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródeł przychodów. Aby uznać wydatki za koszty uzyskania przychodów musi istnieć związek przyczynowy między poniesionym wydatkiem a osiągniętym przychodem.
Organ podatkowy uznał, że kosztami podatkowymi są tzw. "koszty pracownicze". Koszty te mogą obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w celu ich integracji. Są one związane z prowadzoną przez podatnika działalnością, mają na celu poprawę atmosfery pracy, zintegrowanie pracowników z pracodawcą, co spowoduje zwiększenie efektywności ich pracy i w efekcie, zwiększenie przychodu podatnika.
Zdaniem organu podatkowego, koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, czyli dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Za koszty uzyskania przychodu należy uznać zarówno koszty bezpośrednie jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały one poniesione w celu osiągnięcia przychodów.
Jarosław Włoch
Departament Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie
Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.