Koronawirus. Jak zawiesić działalność gospodarczą?

W związku z epidemią koronawirusa w Polsce przedsiębiorcy coraz częściej zastanawiają się, jak będzie wyglądała ich przyszłość. Niektórzy już teraz rozważają zawieszenie działalności gospodarczej. O czym należy pamiętać, jeżeli chcesz zdecydować się na taki krok?

- Żeby zawiesić działalność gospodarczą, nie można mieć zatrudnionych pracowników. Czyli przedsiębiorca, który zatrudnia jakiekolwiek osoby, nie może zawiesić działalności - mówi Grzegorz Jurek z warszawskiego biura rachunkowego Acontis. To pierwszy i podstawowy warunek, który musi zostać spełniony, żeby można było zawiesić działalność gospodarczą. Musi być ona jednoosobowa.

Jak zawiesić działalność przez Internet?

Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej można złożyć bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem strony internetowej prod.ceidg.gov.pl. Wszystkie sprawy w CEIDG można załatwić przez Internet przy użyciu darmowego Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Reklama

- Do złożenia wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej potrzebny jest certyfikat kwalifikowany albo ePUAP. Jeżeli ktoś nie ma ani jednego, ani drugiego, to może wyrobić ePUAP bez wychodzenia z domu poprzez bankowość elektroniczną pod warunkiem, że ma konto w banku, który współpracuje z platformą - wyjaśnia Grzegorz Jurek.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019

Jak zawiesić działalność za pośrednictwem strony internetowej krok po kroku? Najpierw należy wejść w zakładkę "złóż wniosek CEIDG", a następnie zalogować się na konto użytkownika. Osoby, które nie mają jeszcze konta, muszą dokonać rejestracji.

Po zalogowaniu przed oczami użytkownika pojawi się panel przedsiębiorcy. Po lewej stronie, w zakładce "operacje na wpisie" należy wybrać opcję "zawieś działalność gospodarczą". Złożenie wniosku jest bezpłatne.

Działalność gospodarcza może zostać zawieszona bezterminowo, ale na co najmniej 30 dni. Jeśli przedsiębiorca nie zgłosi wznowienia, zawieszenie będzie trwać - nie zostanie wykreślony z rejestru przedsiębiorców. Okres zawieszenia rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku i trwa do dnia wskazanego w tym wniosku lub wskazanego w odrębnym wniosku o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej.

Co należy mieć na uwadze, jeżeli rozważamy możliwość zawieszenia działalności gospodarczej?

Co z ZUS-em?

- Trzeba pamiętać o tym, że w momencie gdy zawieszamy działalność gospodarczą, to zawieszamy wszelkie składki odprowadzane do ZUS, ale również prawo do opieki zdrowotnej. Opieka ta działa jeszcze przez 30 dni po zawieszeniu działalności. Jeżeli istnieje taka możliwość, to w takiej sytuacji warto rozważyć "podpięcie" się pod członka rodziny w zakresie opieki zdrowotnej. Kiedy ktoś jest pracownikiem, może ubezpieczyć innego członka rodziny, ale warunek jest taki, że osoby te prowadzą wspólne gospodarstwo domowe - wskazuje Grzegorz Jurek. Możliwość ta dotyczy wstępnych i zstępnych, ale też na przykład dzieci małżonka.

Jak wyjaśnia ekspert, osoby, które niedawno rozpoczęły działalność gospodarczą i korzystają z tzw. ulgi na start, muszą pamiętać, że składka zdrowotna jest niepodzielna. - To znaczy, że jeżeli zawiesimy działalność 2 kwietnia to i tak musimy odprowadzić całą kwotę za kwiecień do ZUS. W przypadku innych przedsiębiorców, składki społeczne dzielą się proporcjonalnie, czyli za każdy dzień miesiąca przed zawieszeniem działalności zapłacimy 1/30 składki, której maksymalna wysokość to ok. 1000 zł - mówi Grzegorz Jurek.

W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej nie trzeba opłacać zaliczek na podatek dochodowy, ani składać deklaracji VAT za okresy rozliczeniowe, których dotyczy zawieszenie działalności.

Co można po zawieszeniu?

Przedsiębiorca, który zawiesił działalność gospodarczą ma prawo zakończyć transakcje, które zostały rozpoczęte przed zawieszeniem. - Na przykład, dokonaliśmy sprzedaży towaru, ale dostawa została zakontraktowana za dwa miesiące. Nie trzeba czekać tych dwóch miesięcy z zawieszeniem - wyjaśnia Grzegorz Jurek.

W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może więc przyjmować należności i musi regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Ma także prawo wykonywać czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów, zbywać własne środki trwałe i wyposażenie, uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej, osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej.

Tarcza antykryzysowa dla samozatrudnionych

Warto, aby osoby, które rozważają zawieszenie działalności gospodarczej, zapoznały się przed podjęciem ostatecznej decyzji z propozycjami rządu zawartymi w tzw. tarczy antykryzysowej. Pakiet przewiduje pokrycie przez państwo składek ZUS dla samozatrudnionych, jeżeli prowadzili działalność przed 1 lutego 2020 roku oraz świadczenie miesięczne w kwocie do ok. 2 tys. złotych.

Dominika Pietrzyk

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »