Reklama

Korzystasz z ulgi w ZUS? Musisz o tym pamiętać!

Zostały już ostatnie dni na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS. Można to zrobić do 30 czerwca i jednocześnie jest to termin na złożenie deklaracji rozliczeniowych dla płatników objętych tym obowiązkiem i korzystających z ulgi.

Jednym z warunków zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek jest przesłanie deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych należnych za marzec, kwiecień i maj 2020 rok - przypomina Zakład. Dokumenty należy złożyć do ZUS nie później niż do 30 czerwca 2020 r., ale nie dotyczy to płatników składek zwolnionych z obowiązku ich składania. Za płatników zwolnionych z obowiązku sporządzania deklaracji, tak jak do tej pory  przygotuje dokumenty ZUS.

Reklama

W związku z licznymi pytaniami w mediach społecznościowych Zakłada informuje, że w zakresie obowiązku składania deklaracji rozliczeniowych nie zmieniło się nic od lat.  Jeśli ktoś ma wątpliwości  w PUE można zobaczyć, kto sporządzał dotychczasowe dokumenty (czy płatnik czy ZUS).

Jednocześnie trzeba pamiętać, że są to ostatnie dni na złożenie wniosku o zwolnienie. Można to zrobić do końca czerwca.

Kolejne tarcze kryzysowe rozszerzały grupę uprawnionych do skorzystania ze zwolnienia z ZUS. Przypomnijmy więc, że z pełnego zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni, których przychód co prawda przekraczają trzykrotność średniego wynagrodzenia, ale ich dochody są niższe niż 7 tys. zł.

Z kolei firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób mogą być objęte 50 proc. umorzeniem kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.

W tym tygodniu ZUS informował, że zrealizował  zwolnienie z obowiązku opłacania składek dla 2 milionów firm, umarzając składki na kwotę 7,6 mld zł, w tym 4 mld zł za marzec, 3,6 mld zł za kwiecień.

- Zbliża się graniczna data, bo 30 czerwca upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek - przypomina Zakład. Wniosek może obejmować umorzenia za trzy miesiące - marzec, kwiecień i maj. Ulga jest bardzo korzystna dla ubezpieczonych, bo za ten czas składkę pokrywa państwo, co oznacza, że w okresie zwolnienia przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowują prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych

Status złożonych wniosków (to za które miesiące są już rozpatrzone) można najłatwiej sprawdzić na PUE ZUS, w zakładce "płatnik", gdzie z bocznym menu jest stworzona specjalna zakładka  tarcza Antykryzysowa - Wnioski". Do PUE ZUS można się zalogować np. przez Profil Zaufany.

Monika Krzesniak-Sajewicz

Dowiedz się więcej na temat: ZUS | zwolnienie ze składek ZUS | Firma | polskie firmy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »