Koszty pracownicze przegoniły ceny energii. To głównie na nie narzekają firmy
Nie ceny energii najbardziej utrudniają przedsiębiorcom prowadzenie ich firm. Od połowy 2023 r. problemem, na który najczęściej narzekają, są koszty pracownicze - wynika z badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w ramach Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK). Najbardziej skarżą się firmy budowlane oraz z sektora TSL (transport, spedycja, logistyka).
Ceny energii najbardziej doskwierały przedsiębiorcom od początku 2022 r. do połowy zeszłego roku. Od stycznia uciążliwość ta wyraźnie się zmniejszyła. "W 5-stopniowej skali średnia ocena uciążliwości nie przekraczała poziomu 4, a w ostatnim, wrześniowym odczycie, wyniosła 3,5" - informuje PIE.
Spośród średnich i dużych przedsiębiorstw na ceny energii jako bariery prowadzenia biznesu najbardziej narzekają firmy usługowe (60 proc. wskazań) oraz produkcyjne (53 proc.). Robi to też co drugie przedsiębiorstwo z branży TSL - transportu, spedycji i logistyki. Mniej - 47 proc. - wskazuje na energię jako na barierę handel i budownictwo.
Koszty pracownicze były dla przedsiębiorców bolączką przez cały ten czas, jednak dopiero w połowie 2023 r. "przegoniły" koszty energii. W 5-stopniowej skali, ocena tej uciążliwości wynosi obecnie 4, o pół punktu procentowego więcej niż problemy z płaceniem rachunków za prąd.
"Wśród średnich i dużych przedsiębiorstw, firmy niemal wszystkich branż silniej postrzegają uciążliwość kosztów pracowniczych, jako bariery prowadzenia biznesu, niż uciążliwość cen energii" - informują eksperci PIE. Wyjątkiem są firmy usługowe, dla których rachunki za prąd wciąż są największą uciążliwością (60 proc.).
Na szczycie niezadowolonych rosnącymi kosztami pracowniczymi są przedsiębiorstwa budowlane i z branży TSL. Na silną i bardzo silną uciążliwość wskazało po 70 proc. tych firm. Koszty pracownicze są największą barierą dla sektorów: handlowego (63 proc. wskazań) i produkcyjnego (60 proc.).
Od 2022 r. wzrósł udział zużycia energii w strukturze kosztów ogółem. W przedsiębiorstwach niefinansowych przekroczył 3 proc., podczas gdy w latach 2016-2021 koszty zużycia energii nie przekraczały 2,5 proc. - wynika z danych GUS. Od stycznia do czerwca 2024 r. udział kosztów zużycia energii w kosztach ogółem w przedsiębiorstwach niefinansowych był na poziomie 3,2 proc., o 0,5 pkt. proc. mniej niż w analogicznym okresie 2023 r.
Eksperci PIE wskazują, że spadek jest konsekwencją m.in. wzrostu udziału kosztów wynagrodzeń (o 2,0 pkt. proc.), usług obcych świadczonych przez dostawców zewnętrznych (o 1,7 pkt. proc.), ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń oraz pozostałych kosztów rodzajowych (po 0,6 pkt. proc.) oraz zmniejszenia się udziału zużycia materiałów (o 5,2 pkt. proc.).