Kredyt podatkowy sposobem na niepłacenie podatku

Podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy. Jest to zasada ogólna, która nie zawsze ma zastosowanie. W przypadku spełnienia ustawowych warunków przedsiębiorca może nie płacić podatku dochodowego w trakcie roku.

Dla kogo kredyt podatkowy?

Kredyt podatkowy to potoczna nazwa zwolnienia z obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy. Z przywileju tego można korzystać przez rok i przysługuje on podatnikom, którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej. Przy czym na potrzeby kredytu podatkowego, przez rozpoczynającego po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej rozumie się osobę, która:

Reklama

  • w roku rozpoczęcia tej działalności, a także
  • w okresie trzech lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia

nie prowadziła działalności gospodarczej samodzielnie lub jako wspólnik spółki niebędącej osobą prawną oraz działalności takiej nie prowadził małżonek tej osoby, o ile między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa (art. 44 ust. 7b ustawy o pdof).

Choć zwolnienie z obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy ma zastosowanie do podatników, którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, to nie mogą oni korzystać z tej preferencji w pierwszym roku prowadzenia tej działalności. Mogą ją zastosować w okresie wskazanym przez ustawodawcę w art. 44 ust. 7a ustawy o pdof, czyli przede wszystkim bezpośrednio po roku, w którym po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie działalności. Przy czym warunkiem jest, aby w roku rozpoczęcia działalność ta prowadzona była co najmniej przez pełnych 10 miesięcy. W sytuacji gdy warunek ten nie jest spełniony, podatnik może skorzystać z kredytu podatkowego w roku podatkowym następującym dwa lata po roku, w którym po raz pierwszy rozpoczął działalność.

Powyższe oznacza, że w 2014 r. z kredytu podatkowego mogą korzystać podatnicy, którzy po raz pierwszy działalność gospodarczą rozpoczęli w roku:

  • 2013 - jeżeli w roku tym prowadzili ją przez co najmniej 10 miesięcy lub
  • 2012 - ale w roku tym prowadzili ją przez okres krótszy niż 10 miesięcy.

Warunki skorzystania z preferencji

Dla skorzystania z omawianej preferencji nie wystarczy być po raz pierwszy rozpoczynającym działalność gospodarczą. Konieczne jest również łączne spełnienie warunków określonych w art. 44 ust. 7c ustawy o pdof.

Jednym z nich jest konieczność osiągnięcia, w okresie poprzedzającym rok korzystania z kredytu podatkowego, przychodu z działalności gospodarczej średniomiesięcznie w wysokości stanowiącej równowartość w złotych kwoty co najmniej 1.000 euro. Kwotę tę przelicza się według średniego kursu euro, ogłaszanego przez NBP, z ostatniego dnia roku poprzedzającego rok rozpoczęcia tej działalności. W związku z tym, że kurs ten 31.12.2013 r. wynosił 4,1472 zł, oznacza to, że aby w 2014 r. korzystać z kredytu podatkowego, przychód z działalności gospodarczej za 2013 r. średniomiesięcznie musi wynosić 4.147,20 zł (1.000 euro × 4,1472 zł/euro). Co więcej, przychód na poziomie 1.000 euro (przeliczony według średniego kursu euro, ogłaszanego przez NBP, z ostatniego dnia roku poprzedniego) średniomiesięcznie należy uzyskiwać w roku lub za rok korzystania ze zwolnienia albo w pięciu następnych latach podatkowych. W przeciwnym bowiem razie dojdzie do utraty kredytu podatkowego (art. 44 ust. 7g pkt 2 ustawy o pdof).

Ponadto konieczne jest:

  • posiadanie statusu małego przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności do dnia 1 stycznia roku podatkowego, w którym rozpoczynają korzystanie ze zwolnienia,
  • zatrudnianie, na podstawie umowy o pracę, co najmniej 5 osób w przeliczeniu na pełne etaty - w każdym miesiącu, w okresie poprzedzającym rok korzystania ze zwolnienia,
  • niewykorzystywanie w działalności środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także innych składników majątku, o znacznej wartości, udostępnionych nieodpłatnie przez osoby zaliczone do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, wykorzystywanych uprzednio w działalności gospodarczej prowadzonej przez te osoby i stanowiących ich własność,
  • opodatkowanie według skali podatkowej w roku korzystania ze zwolnienia z obowiązku płacenia zaliczek na podatek.

Podatnik, który spełni opisane warunki, uprawniony jest do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia o korzystaniu z kredytu podatkowego. Aby było ono skuteczne, musi je złożyć w formie pisemnej w terminie do dnia 31 stycznia roku podatkowego, w którym będzie korzystał z tego kredytu. Zatem oświadczenie o korzystaniu w 2014 r. z kredytu podatkowego należy złożyć w terminie do 31 stycznia 2014 r.

Rozliczenie kredytu

Pomimo że podatnik w roku, w którym korzysta z kredytu podatkowego, nie płaci zaliczek na podatek dochodowy, to po zakończeniu tego roku musi złożyć zeznanie (PIT-36) i wykazać w nim dochód, za rok objęty zwolnieniem. Dochód ten nie podlega jednak opodatkowaniu, mimo jego wykazania w zeznaniu. Podlega on rozliczeniu w ciągu kolejnych pięciu lat bezpośrednio następujących po roku, w którym podatnik korzystał z kredytu. Rozliczenia tego należy dokonać każdorazowo w zeznaniu podatkowym poprzez doliczenie do dochodu danego roku podatkowego kwoty w wysokości 20% dochodu za rok, w którym podatnik korzystał ze zwolnienia z opłacania zaliczek na podatek. Kwotę objętą doliczeniem należy najpierw wykazać w PIT/Z, a dopiero później w zeznaniu (PIT-36 lub PIT-36L).

Na marginesie należy wskazać, że z kredytu podatkowego mogą również korzystać podatnicy CIT oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, na warunkach określonych odpowiednio w art. 25 ust. 11-17 ustawy o pdop (Dz. U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.) i art. 21 ust. 6-14 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym… (Dz. U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.).

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)


autor: Beata Siwkowska
Gazeta Podatkowa nr 6 (1047) z dnia 2014-01-20

GOFIN podpowiada

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »