Kto dostanie podwyżkę? Część polskich firm zapowiada wzrost wynagrodzeń

Co piąta polska firma zamierza w najbliższym czasie podnieść wynagrodzenia pracowników - wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Branżą, której pracownicy z dużym prawdopodobieństwem mogą spodziewać się kolejnych podwyżek, jest budownictwo.

PIE i BGK prowadzą badania na potrzeby tzw. Miesięcznego Indeksu Koniunktury. Wynika z nich jednoznacznie, że podwyżki planowane są głównie w dużych firmach.

Większość firm deklaruje utrzymanie płac na obecnym poziomie

Dodajmy, że większość badanych firm deklaruje utrzymanie wysokości wynagrodzeń na obecnym poziomie. Są jednak i takie przedsiębiorstwa (1 proc. badanych), które deklarują obniżkę płac pracowników w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Wzrost wynagrodzeń od 5 do 10 proc.? To niewykluczone

Według danych przytoczonych przez PIE, podwyżki wynagrodzeń najczęściej deklarują firmy z branży budowlanej (21 proc.). Podobną deklarację składają również firmy z branż: usługowej (19 proc.), produkcyjnej (18 proc.) i handlowej (17 proc.). W usługach zwraca też uwagę najwyższy odsetek (3 proc.) firm, które zamierzają podnieść wynagrodzenia o ponad 10 proc.

Reklama

Większość badanych firm zamierza podnieść pensje o 5 do 10 proc.

Eksperci spodziewają się dalszego wzrostu płac

Z analiz wynika jednocześnie, że nastąpi dalszy wzrost wynagrodzeń na poziomie dwucyfrowym do 2024 r. - twierdzą eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Przewidywania te są zbieżne z lipcową projekcją NBP wskazującą na utrzymanie się podwyższonego tempa wzrostu wynagrodzeń nominalnych w gospodarce narodowej.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2023 r. wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wyniósł 11,9 proc. rok do roku (średnia płaca sięgnęła 7335,20 zł brutto).

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zarobki | wzrost płac | firmy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »