Kursy na prawo jazdy dalej będą zwolnione z VAT

Po pierwszym stycznia 2011 roku nadal będziemy mogli zrobić kurs prawa jazdy bez VAT. Niestety już nie na motor. Według nowej ustawy o VAT prawo jazdy kategorii A nie będzie już zwolnione z podatku od towarów i usług.

Po pierwszym stycznia 2011 roku nadal będziemy mogli zrobić kurs prawa jazdy bez VAT. Niestety już nie na motor. Według nowej ustawy o VAT prawo jazdy kategorii A nie będzie już zwolnione z podatku od towarów i usług.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Finansów ze zwolnienia będą korzystać te kategorie kursów, które są związane z wykonywaniem zawodu, ponieważ szkolenie przyszłych kierowców traktowane jest jako edukacja, a co za tym idzie jest zwolnione z podatku VAT. Pozostałe zostaną objęte tym podatkiem.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476). Przepisy nowelizacji uchylają załącznik nr 4 do ustawy zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku. Uregulowania dotyczące tematyki zwolnień zostały przeniesione do treści ustawy.

Reklama

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnione od podatku są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane. Dla oceny, czy określone usługi będą zwolnione na podstawie powołanego wyżej przepisu od podatku od towarów i usług konieczne jest zatem stwierdzenie:

  1. czy są to usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego;
  2. czy są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Na marginesie należy dodać, że szkolenie osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy jest ściśle uregulowane w przepisach ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.) oraz w przepisach wykonawczych do tej ustawy.

Resort wyjaśnia, że usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii C,D i E mieszczą się w kategorii usług kształcenia zawodowego, co skutkuje ich zwolnieniem z VATu. Co więcej Ministerstwo zwolniło także z tego podatku kursy prawa jazdy kategorii B, ponieważ, jak napisano oświadczeniu: "jest to obecnie jeden z podstawowych wymogów, jakie stawia się kandydatom do pracy na różne stanowiska, należy więc tak kurs uznać za kształcenie zawodowe."

Niestety w przytoczonej powyżej kategorii nie mieści się co do zasady szkolenie osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii A. Jednak należy podkreślić, iż mogą się zdarzyć sytuacje, gdy kursy na prawo jazdy na motocykle będą również związane z wykonywaniem zawodu. Wtedy całkowicie zasadne będzie skorzystanie ze zwolnienia z podatku.

Podsumowując zatem, od 1 stycznia 2011 r. kursy na prawo jazdy dalej będą korzystały ze zwolnienia, z wyjątkiem kursów dla przyszłych motocyklistów, jeśli nie będą mogły być uznane za kształcenie zawodowe.

Jarosław Włoch

Aplikant radcowski, konsultant podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie

Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych
Dowiedz się więcej na temat: Niestety | zwolniony | zwolnienie | prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »