Legalna praca w RFN
W dniu 3 kwietnia 2008 roku wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 5 marca 2008 r. w sprawie wymaganych dokumentów, trybu i kryteriów rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskich pracodawców w Republice Federalnej Niemiec. Rozporządzenie stanowi wykonanie art. 86 ust. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001, z późn. zm.). W związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia straci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 8 czerwca 2004 r. w sprawie wymaganych dokumentów, trybu i kryteriów rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskich pracodawców w Republice Federalnej Niemiec (Dz. U. Nr 132, poz. 1416 i Nr 273, poz. 2708).
Zgodnie z regulacją limit zatrudnienia pracowników polskich w Republice Federalnej Niemiec w celu realizacji umów o dzieło przez polskich pracodawców w sektorze usług budowlanych, sprzątania i czyszczenia obiektów oraz działalności dekoratorów wnętrz jest określany według postanowień Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o oddelegowaniu pracowników polskich przedsiębiorstw do realizacji umów o dzieło, sporządzonej w Bonn w dniu 31 stycznia 1990 r. (Dz. U. z 1994 r. Nr 98, poz. 474, 475 i 476). Pozostaje on rozdzielany na okres, który rozpoczyna się dnia 1 października, a kończy dnia 30 września roku następnego. Jest on liczony w osobomiesiącach (zatrudnienie jednej osoby w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego). Minister właściwy do spraw gospodarki dokonuje rozdziału limitu w drodze decyzji, w której określa liczbę przyznanych osobomiesięcy. Przydział przyznawany jest na wnioskowany okres obliczeniowy. Integralną częścią decyzji jest zezwolenie, określające przydział i okres obliczeniowy. Zezwolenie sporządzane jest w j. polskim oraz niemieckim i zostaje wydawane w celu przedstawienia we właściwym niemieckim urzędzie. W okresie obliczeniowym dokonywane są 3 rodzaje limitu. Pierwszy z nich jest limitem podstawowym, drugi uzupełniającym - w przypadku, gdy stopień wykorzystania limitu z rozdziału podstawowego wskazuje na możliwość takiego rozdziału. Natomiast trzeci limit - dodatkowy w przypadku niskiego stopnia rozdysponowania lub wykorzystania limitu, co wskazuje na możliwość niewykorzystania limitu przyznanego przez stronę niemiecką na dany okres obliczeniowy. Zadaniem ministra właściwego do spraw gospodarki jest ogłoszenie dodatkowego terminu rozdziału limitu w formie komunikatu publikowanego trzykrotnie w ogólnopolskiej prasie codziennej. Maksymalny przydział, jaki może być przyznany pracodawcy, jest uzależniony od średniej liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego, określonej w zaświadczeniu właściwej terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stwierdzające średnią liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego w okresie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.
Przydział przyznawany jest na wniosek pracodawcy składany do ministra właściwego do spraw gospodarki. Obowiązują trzy terminy składania wniosków. W ramach rozdziału podstawowego termin ten zaczyna się od dnia 1 czerwca do dni 31 sierpnia każdego roku. W ramach rozdziału uzupełniającego - od dnia 1 stycznia do dnia 28 lutego roku następnego. Natomiast w ramach rozdziału dodatkowego termin pozostanie wskazany komunikacie ministra właściwego do spraw gospodarki. Wzór wniosku określony został w załączniku do rozporządzenia. Art. 4 rozporządzenia stanowi spis dokumentów, jakie pracodawca musi załączy do wniosku. Są to m.in.: kserokopia odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru stwierdzającego status oraz przedmiot przedsiębiorstwa, zaświadczenie właściwej terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stwierdzające średnią liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego w okresie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku oraz zaświadczenie o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne, informację o rodzaju prac, jakie pracodawca zamierza realizować w ramach umów o dzieło w Republice Federalnej Niemiec.
Decyzja ministra właściwego do spraw gospodarki może być wydana, jeśli pracodawca spełnia łącznie następujące warunki: prowadził na terenie kraju działalność gospodarczą przez okres, co najmniej jednego roku poprzedzającego złożenie wniosku i nie posiada zaległości podatkowych i wywiązuje się z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli niespełnienie pierwszego warunku jest następstwem zmiany nazwy, przekształcenia formy prawnej, połączenia lub podziału pracodawcy, to warunek ten może być uznany za spełniony, gdy co najmniej jeden z poprzednio działających pracodawców spełniał ten warunek, a równocześnie nowo powstały pracodawca podjął działalność gospodarczą i prowadzi ją do dnia złożenia wniosku. Można stosować ten wyjątek odpowiednio do pracodawców, którzy na terenie Republiki Federalnej Niemiec wykonywali umowy o dzieło na podstawie uzyskanych zezwoleń, jeżeli zmiana nazwy, przekształcenie formy prawnej, połączenie lub podział pracodawcy następuje w czasie wykonywania umów o dzieło na podstawie ważnego zezwolenia.
Minister właściwy do spraw gospodarki na uzasadniony wniosek pracodawcy o dokończenie umów o dzieło może wydać decyzję na bieżący okres obliczeniowy na dokończenie umów o dzieło. Przydział na dokończenie umów o dzieło nie może wynosić więcej niż 20 % liczby osobomiesięcy przyznanej przez właściwy niemiecki urząd na daną umowę o dzieło i nie może przekroczyć łącznie liczby 100 osobomiesięcy. Do wniosku o dokończenie umów o dzieło pracodawca załącza następujące dokumenty: oryginał poprzednio udzielonego zezwolenia i kserokopię zgody właściwego niemieckiego urzędu na realizację umowy o dzieło będącej przedmiotem wniosku. Niezgodny z wnioskowanym sposób wykorzystania przydziału przyznanego na dokończenie umów o dzieło może być podstawą do wydania kolejnej decyzji odmawiającej przyznania przydziału.
Art. 9 rozporządzenia stanowi, iż po upływie 14 dni od daty upływu terminów składania wniosków podawana jest do publicznej wiadomości lista pracodawców, którym przyznano przydział wraz z liczbą przyznanych osobomiesięcy. Ogłoszenia dokonuje się w gmachu będącym siedzibą ministra właściwego do spraw gospodarki oraz na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw gospodarki. Należy nadmienić, iż do wniosków oraz do wniosków o dokończenie umów o dzieło, złożonych i nierozpatrzonych do dnia wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy nowego rozporządzenia.