Lekarz na stażu
W dniu 15 maja 2008 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 maja 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. Nr 81, poz. 486). Staż lekarza trwa 13 miesięcy. Obejmuje on pogłębienie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej nauki udzielania świadczeń zdrowotnych. Lekarze pogłębiają swoją wiedzę z dziedziny chorób wewnętrznych, pediatrii, w tym neonatologii, chirurgii ogólnej, w tym chirurgii urazowej, położnictwa i ginekologii, psychiatrii, intensywnej terapii, medycyny ratunkowej oraz w dziedzinie medycyny rodzinnej w warunkach stacjonarnej, ambulatoryjnej i domowej opieki zdrowotnej. Natomiast lekarze stomatolodzy pogłębiają swoją wiedzę z dziedziny stomatologii ogólnej, z uwzględnieniem stomatologii zachowawczej, stomatologii dziecięcej, periodontologii, ortodoncji, chirurgii stomatologicznej, protetyki stomatologicznej oraz w dziedzinie medycyny ratunkowej.
Zgodnie z nowelizacją stażysta w trakcie stażu pełni 1 dyżur w tygodniu w oddziale, w którym odbywa staż cząstkowy lub część stażu cząstkowego w zakresie chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, pediatrii, położnictwa i ginekologii, psychiatrii, w izbie przyjęć lub szpitalnym oddziale ratunkowym, w okresie realizacji stażu cząstkowego w zakresie medycyny rodzinnej, w oddziale intensywnej terapii w okresie realizacji stażu cząstkowego w zakresie intensywnej terapii oraz w szpitalnym oddziale ratunkowym w okresie realizacji stażu cząstkowego w zakresie medycyny ratunkowej. Za każdą godzinę dyżuru medycznego pełnionego w porze dziennej oraz nocnej lekarzowi stażyście przysługuje wynagrodzenie w wysokości 125 % stawki godzinowej zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego. Godzinowa stawka wynagrodzenia zasadniczego stażysty zostaje obliczona poprzez podzielenie miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego stażysty przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Zasadnicze wynagrodzenie lekarza i lekarza dentysty odbywającego staż podyplomowy wynosi 1.824 zł. Nowelizacja rozporządzenia oprócz kwestii finansowych objęła również zmiany dotyczące lekarskiego egzaminu państwowego (LEP) oraz lekarsko - dentystycznego (LDEP) egzamin państwowego. Oba egzaminy składane są w formie pisemnej tekstu jednolitego w całym kraju, ustalanego na każdy termin odrębnie dla lekarzy i lekarzy dentystów. LEP i LDEP odbywają się jednocześnie w całym kraju - LEP w okresie od dnia 15 września do dnia 30 września i od dnia 15 lutego do dnia 28 lutego, LDEP w okresie od dnia 1 września do dnia 15 września i od dnia 1 lutego do dnia 15 lutego. Należy wspomnieć, iż ze względu na liczbę osób przystępujących do LEP albo LDEP liczba miejsc przeprowadzenia egzaminów może być mniejsza niż liczba województw.
Lekarze oraz lekarze dentyści zamierzający przystąpić odpowiednio do LEP albo LDEP muszą złożyć wniosek w tej sprawie do dyrektora CEM w terminie do dnia 30 czerwca albo do dnia 30 grudnia. We wniosku tym, należy umieścić następujące dane: imiona i nazwisko, adres korespondencyjny, numer PESEL, datę urodzenia, miejsce urodzenia, numer dokumentu "Ograniczone prawo wykonywania zawodu lekarza" albo "Ograniczone prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty" albo "Prawo wykonywania zawodu lekarza" albo "Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty", numer rejestracyjny izby lekarskiej, nazwę ukończonej uczelni oraz własnoręczny podpis wnioskodawcy. Formularz wniosku jest generowany elektronicznie i pobierany na stronie internetowej CEM. CEM potwierdza elektronicznie zapisanie zgłoszonych na wniosku danych. Wniosek w wersji papierowej należy przesłać do właściwej okręgowej izby lekarskiej, natomiast po upływie terminów (do dnia 30 czerwca albo do dnia 30 grudnia) CEM przekazuje elektronicznie dane właściwym okręgowym izbom lekarskim. Następnie w terminie 7 dni od dnia otrzymania danych okręgowa izba lekarska przekazuje do CEM listę osób, które nie posiadają ograniczonego prawa wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty, prawa wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty albo będących w trakcie uzyskiwania ograniczonego prawa wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty, prawa wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty - wraz z uzasadnieniem oraz przesyła do CEM złożone wnioski lub informacje o terminie uzyskania ograniczonego prawa wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty, prawa wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty. Istnieje również przystąpienia do egzaminu LEP lud LDEP w innym języku, niż język polski. W tym celu należ złożyć do dyrektora CEM wniosek zawierający dodatkowo wskazanie języka, w którym zamierza składać LEP albo LDEP.
Kandydaci do komisji egzaminacyjnej są zgłaszani przez Dyrektora CEM, rektorów wyższych uczelni medycznych lub wyższych uczelni z wydziałem medycznym, wojewodów i okręgowe rady lekarskie. Zgłoszonych kandydatów akceptuje minister właściwy do spraw zdrowia. Przewodniczącego i członków komisji egzaminacyjnej powołuje i odwołuje dyrektor CEM spośród wcześniej wybranych osób.
Oba testy są zróżnicowane pod względem zakresu materiału. Zarówno test LEP jak i LDEP zawierają 200 pytań. Test przeznaczony na LEP zawiera najwięcej, bo aż 39 zadań z zakresu chorób wewnętrznych - w tym zadania z zakresu chorób układu sercowo-naczyniowego. Natomiast test przeznaczony na LDEP zawiera aż 46 zadań z zakresu stomatologii zachowawczej. W obu testach znajduje się po 7 zadań z orzecznictwa lekarskiej i 8 zadań z zakresu zdrowia publicznego. LEP i LDEP jest przeprowadzany przez komisję egzaminacyjną.
Lekarz, który złożył LEP z wynikiem pozytywnym, otrzymuje świadectwo złożenia Lekarskiego Egzaminu Państwowego według wzoru określonego w załączniku nr 7 do rozporządzenia. Natomiast lekarz dentysta, który złożył LDEP z wynikiem pozytywnym, otrzymuje świadectwo złożenia Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego według wzoru określonego w załączniku nr 8 do rozporządzenia. Świadectwa te przekazywane są im w terminie do 21 dni od dnia złożenia egzaminów, egzaminów ich kopię CEM musi przekazać właściwej okręgowej izbie lekarskiej w terminie również 21 dni.