Lepper - przeciw; opozycja - za hipermarketami
Ta walka chyba będzie trwała wiecznie. Samoobrona nie składa broni i posiłkuje się opiniami sejmowych ekspertów. Czy to ostateczne uderzenie w sklepy wielkopowierzchniowe? Opozycja nie ma wątpliwości, że hipermarkety są dyskryminowane....
Samoobrona uważa, że ustawa o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, która reguluje zasady przyznawania zezwoleń na budowę tego typu sklepów, jest zgodna z konstytucją.
Waldemar Nowakowski (Samoobrona) przedstawił dziennikarzom opinię Biura Analiz Sejmowych ze stycznia tego roku, która stwierdza, że przyjęte w ustawie rozwiązania nie są niezgodne z konstytucją.
Tymczasem PO i SLD krytykują ustawę jako naruszającą konstytucyjne zasady: swobody gospodarczej oraz równości. Podkreślają, że jej projekt został negatywnie zaopiniowany przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Kontrowersje budzi także fakt, że autorem ustawy jest Waldemar Nowakowski - współzałożyciel Lewiatana, jednej z największych sieci handlowych w kraju. SLD zapowiedział zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.
Uchwalona w nocy z czwartku na piątek ustawa przewiduje, że utworzenie sklepu o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. metrów kw. będzie wymagać zezwolenia gminy i sejmiku wojewódzkiego.
Przyjęcie ustawy Nowakowski uznał za "bezwzględny sukces" koalicji rządzącej.
Zdaniem posła Samoobrony, dla rynku handlu jest to "wielkie wydarzenie", które pozwoli na "równomierny, solidarny" rozwój handlu. "Oczekiwał tego świat handlu w Polsce" - oznajmił Nowakowski.
Zastrzegł, że istotą ustawy jest to, iż o ewentualnym powstaniu centrum handlowego decyzje podejmować będzie samorząd terytorialny, a nie jednoosobowo - wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Zgodnie z ustawą, zezwolenia nie będzie wymagała budowa obiektu handlowego o powierzchni handlowej do 400 m kw. Zezwolenie gminy będzie niezbędne przy budowie obiektów o powierzchni powyżej 400 m kw, ale nie większej niż 2 tys. m kw. Inwestor, który planuje budowę obiektu powyżej 2 tys. m kw. powierzchni handlowej, będzie musiał uzyskać zezwolenie zarówno gminy, jak i sejmiku wojewódzkiego. Ustawa trafiła do Senatu.