Liczba bankrutujących firm pozostaje tajemnicą

Pomoc państwa dla firm jest tak duża, że bardzo trudno przewidywać, ile z nich jest potencjalnymi bankrutami. Liczba niewypłacalnych firm rośnie, ale formalnych bankrutów jest coraz mniej.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

- Liczba upadłości obniżyła się w kryzysowym 2020 r., co wydaje się paradoksem, ale podobną tendencję obserwujemy w innych krajach - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Środkowo-Wschodniej. - Przyczyniło się do tego bardzo duże wsparcie państwa udzielone przedsiębiorcom, a także wprowadzenie uproszczonych postępowań o zatwierdzenie układu.

Reklama

Ten bardzo prosty sposób na przeprowadzenie restrukturyzacji wprowadzony został w czerwcu 2020 r. I nadal obowiązuje, a daje firmom cztery miesiące na zatwierdzenie układu, który nie wymaga rejestracji w sądach.

Natomiast łączna liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw wzrosła w 2020 r. o 22 proc. Przy czym w statystykach tych rośnie udział uproszczonych postępowań o zatwierdzenie układu. W I kw. br. wynosił już 70 proc.

- Uproszczone postępowania o zatwierdzenie układu prawdopodobnie zostaną przedłużone do końca listopada br., a później mają być wpisane już na stałe do polskiego systemu prawnego - wyjaśniał G. Sielewicz, podczas zorganizowanej przez Coface po raz szesnasty konferencji Country Risk.

marketnews24.pl
Dowiedz się więcej na temat: bankructwa firm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »