Łódzka SSE: Jest umowa na budowę dróg do inwestycji firmy Miele
Łódzka SSE, wspólnie z gminą Ksawerów i miastem Łódź, wybuduje drogi do nowej fabryki pralek firmy Miele, która do 2020 r. zostanie otwarta w podłódzkim Ksawerowie. Inwestycja za ponad 200 mln zł ma zapewnić docelowo ok. 1 tys. nowych miejsc pracy.
W poniedziałek władze ŁSSE podpisały umowy m.in. z firmą Miele Technika i gminą Ksawerów, dzięki którym obszar podstrefy, na którym stanie w przyszłości fabryka pralek, zostanie lepiej skomunikowany.
- Bez umów, które podpisaliśmy, trudno byłoby sobie tę inwestycję wyobrazić. Choć firma Miele Technika wydaje na nią o wiele większe pieniądze, jednak uważam, że nasze 700 tys. zł - które wykładamy z pieniędzy wpływających z opłat administracyjnych ŁSSE - są bardzo ważne. Strefa nie zawsze wydaje te środki i nie zawsze tereny uzbraja; robimy to jedynie w przypadku obszarów, które już mają swoich pewnych inwestorów - zaznaczył prezes ŁSSE Marek Michalik.
Wspólnie z gminą Ksawerów ŁSSE zbuduje m.in. drogę łączącą ul. Giełdową z drogą serwisową DK14, a także ciągi piesze i oświetlenie. Wspólnie z miastem Łódź przebuduje drogę serwisową tak, by spełniała wymogi dotyczące obsługi ruchu pojazdów ciężarowych; wybuduje też nowy odcinek łączący granice Łodzi z ul. Rypułtowicką w Pabianicach. Prace mają być ukończone w 1,5 r.
- Wszystko jest na dobrej drodze, by w kwietniu tego roku rozpocząć inwestycję, a za rok mieć gotową halę i wyposażać ją w linie produkcyjne. W fabryce będziemy wytwarzać 250 tys. sztuk pralek rocznie; to pierwszy z sześciu etapów rozwoju zakładu, które Miele ma zaplanowane na najbliższe 10 lat - prezes spółki Miele Technika Grzegorz Wolski.
Wybierając podłódzki Ksawerów, firma Miele wzięła pod uwagę dobre skomunikowanie tej lokalizacji z resztą kraju, jej centralne położenie oraz obecność rozwijającego się od lat w ŁSSE klastra AGD. Na obszarze ok. 30 ha spółka wybuduje nowoczesną fabrykę pralek, nieprodukowanych jeszcze w żadnym innym zakładzie.
- W pierwszym etapie zatrudnimy 350 osób, późniejsze etapy nie są jeszcze objęte zezwoleniem strefowym, ale już teraz można powiedzieć, że zatrudnienie zwiększy się wielokrotnie i przekroczy 1 tys. Plany na dalszą działalność Miele mogą obejmować inne niż produkcyjny obszary, ale na razie jest za wcześnie, by o tym mówić - dodał Wolski.
Tereny w podłódzkim Ksawerowie zostały włączone do ŁSSE w czerwcu ubiegłego roku. W sumie w 2017 r. obszar Łódzkiej SSE powiększył się o 338 ha i obecnie obejmuje ponad 1,7 tys. ha podzielonych na ponad 40 podstref, leżących na terenach trzech województw: łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. W ciągu 20 lat działalności wydano w Strefie ponad 300 zezwoleń na działalność dla ponad 200 firm.
- Kiedyś z zazdrością patrzyłem na gminy, w których lokowali się wielcy inwestorzy. Co prawda w Ksawerowie bezrobocie mamy bardzo małe, więc nowe miejsca pracy nie były naszą największą troską, natomiast liczymy, że wpływ z podatków będzie znaczący. Firma Miele zajmuje ok. połowę 60 ha obszaru Podstrefy w naszej gminie; rozpoczęliśmy już pracę nad zmianą studium i będziemy myśleli, jak te hektary wykorzystać - podkreślił wójt Ksawerowa Adam Topolski.
Przedsiębiorstwo Miele założono w 1899 r. Ma osiem zakładów produkcyjnych w Niemczech oraz po jednym w: Austrii, Czechach, Rumunii i Chinach. Obrót grupy w roku 2016/2017 wyniósł 3,9 mld euro, z czego 70 proc. z rynków eksportowych. Na całym świecie przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 19 tys. pracowników.