Masakra na rynku pracy - 15 000 ludzi do zwolnienia!
Niemiecki gigant - Siemens - zwolni 15 000 osób w ramach programu cięcia kosztów.
To ok. 4 procent siły roboczej tej wielkiej firmy, która w całym świecie zatrudnia 370 000 ludzi.
Siemens zwolni 5000 osób w Niemczech i 10 000 pracowników poza granicami kraju. na początku tego roku Siemens zwolnił prezesa Petera Loeschera po tym, jak zaczęła spadac rentowność
Po długich negocjacjach Siemens porozumiał się ze związkami zawodowymi, że połowę z 15 tys. zatrudnionych zwolni teraz, drugą część w późniejszym terminie.
Firma wysłała w ostatnim roku finansowym dwa ostrzeżenia o spadku zysku, co zaowocowało zniżką kursu papierów spółki na giełdzie.
Austriak Peter Loescher - pierwszy szef firmy spoza jej struktur - rządził przedsiębiorstwem od 2007 roku.
Krzysztof Mrówka
- - - - -
Międzynarodowy koncern z branży energetycznej, elektrotechnicznej i telekomunikacyjnej. Główna siedziby koncernu znajdują się w Monachium i Berlinie. Siemens notowany jest na Frankfurckiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz od 12 marca 2001 na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Początki przedsiębiorstwa sięgają połowy XIX wieku, gdy niemiecki wynalazca i inżynier Werner von Siemens, utworzył w Berlinie, 12 października 1847 przedsiębiorstwo Siemens & Halske. W 1848 Siemens & Halske zbudowała pierwszą, długości 500 km, długodystansową linię telegraficzną pomiędzy Berlinem a Frankfurtem nad Menem. W 1850 młodszy brat założyciela, Carl Wilhelm von Siemens (Sir William Siemens), otworzył przedstawicielstwo w Londynie, a w 1855 kolejny brat Wilhelma Siemensa - Carl Heinrich von Siemens otworzył przedstawicielstwo w Sankt Petersburgu. Związane to było z zamówieniami rosyjskimi na linie telegraficzne o dużym zasięgu.
W 1866 wynaleziona przez Siemensa prądnica prądu stałego, napędzana przez młyn wodny wykorzystana została do wytworzenia prądu, którym zasilono pierwsze na świecie elektryczne oświetlenie uliczne w Godalming w Wielkiej Brytanii. W 1895 przedsiębiorstwo wygrało przetarg na budowę sieci elektrycznej oraz elektryfikację oświetlenia w Łodzi, ale nie podjęła się jego realizacji. W 1897 firma Siemens & Halske została przekształcona w spółkę akcyjną (Aktiengesellschaft - AG).
W 1903 w Siemens AG, po przejęciu firmy Schuckertwerke, utworzono dwa działy produkcyjne; pierwszy na bazie istniejącej Siemens & Halske AG - produkujący urządzenia słaboprądowe i drugi Siemens-Schuckertwerke GmbH, zajmujący się urządzeniami silnoprądowymi. W 1929 kapitał akcyjny koncernu wynosił 225 mln reichsmarek, obroty roczne 800 mln reichsmarek, a liczba zatrudnionych pracowników 137 000. Już w 1936 na koncern przypadało 31% obrotu całego przemysłu elektrotechnicznego. W 1938 liczba zatrudnionych zbliżyła się do 190 000 ludzi. (wiki)
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze