Mazowsze: Wkrótce pierwsze konkursy i środki z RPO nowej perspektywy unijnej
Przygotowywane są już konkursy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Mazowsza. Pierwsza pula pieniędzy z nowej perspektywy unijnej 2014-2020, wynosząca ok. 300 mln euro, zostanie skierowana tam do beneficjentów w trzecim i czwartym kwartale tego roku.
W woj. mazowieckim w obecnej perspektywie poziom dofinansowania unijnego nie będzie wynosić 85 proc., jak w latach 2007-2013, a najwyżej 80 proc. z uwagi na zmianę statusu regionu na lepiej rozwinięty. Zmienią się również priorytety wsparcia - np. w kategorii badania i rozwój w poprzednim okresie programowania pula środków wynosiła 88 mln euro, a obecnie będzie to aż 278 mln euro, natomiast w przypadku gospodarki niskoemisyjnej fundusze wzrosną z 30 mln w poprzedniej do 324 mln euro w obecnej perspektywie.
W piątek w Płocku z udziałem samorządowców odbyła się konferencja oficjalnie inaugurująca nową edycję Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Mazowieckiego.
- W przeciwieństwie do tego, co spotkało Mazowsze w poprzedniej perspektywie finansowania unijnego, gdzie wystartowaliśmy z dosyć dużym opóźnieniem, myślę, że w tym okresie programowania tego opóźnienia nie będzie. Pierwsze blisko 300 mln euro ma być przeznaczone dla beneficjentów już w trzecim i czwartym kwartale bieżącego roku - powiedział Stefan Kotlewski, przewodniczący komisji strategii rozwoju regionalnego i zagospodarowania przestrzennego mazowieckiego sejmiku. Dodał, że trwają jeszcze prace nad uszczegółowieniem dokumentów programowych RPO dla woj. mazowieckiego dla perspektywy 2014-2020.
Kotlewski przypomniał, że opracowana wcześniej strategia woj. mazowieckiego do 2030 r. opisała Obszary Strategicznej Interwencji, czyli obszary subregionalne, które wymagają szczególnego wsparcia, ponieważ same nie są w stanie uporać się z problemami, dotyczącymi ich rozwoju i niezbędnych inwestycji, zwłaszcza, gdy wykraczają one poza możliwości jednego samorządu. "Strategia to element odniesienia, który pokazuje, w jakim kierunku należy zmierzać. Jest to wskazówka dla dokumentów programowych i planistycznych tworzonych zarówno na poziomie regionalnym, jak i na poziomie samorządów powiatowych i gminnych" - wyjaśnił.
Jak zaznaczył Kotlewski, Mazowsze jest pierwszym polskim regionem, który przekroczył poziom 75 proc. PKB średniej unijnej na jednego mieszkańca i w związku z tym województwo to traktowane jest jako obszar lepiej rozwinięty. Dodał, że pierwszą tego konsekwencją jest zmniejszenie maksymalnej pomocy unijnej, jaka była dopuszczalna w zamykanym obecnie okresie programowania 2007-13, czyli do 85 proc. dofinansowania, z czego korzystały zarówno samorządy jak i przedsiębiorcy, do poziomu wsparcia wynoszącego maksymalnie 80 proc. - Te konsekwencje w sposób naturalny będziemy musieli odczuć i zmierzyć się z nimi w zupełnie inny sposób niż dotąd, planując swoje wydatki wspierane środkami unijnymi - zaznaczył Kotlewski.
Kotlewski zwrócił uwagę, że akceptując RPO woj. mazowieckiego w perspektywie unijnej 2014-20 Komisja Europejska zaleciła, "by mocniej wiązać i scalać z sobą tzw. wydatki twarde", czyli na inwestycje w infrastrukturę i przedsiębiorstwa, a także by nie zapominać o elementach dotyczących kapitału ludzkiego, "by nie tyle już przeciwdziałać wykluczeniu, co myśleć o włączeniu społecznym tych, którzy tego wykluczenia doznali". Wyjaśnił, że wsparcie unijne w nowej perspektywie będzie możliwe w ramach priorytetów powiązanych z celami strategii "Europa 2020", uwzględniając przy tym, że 60 proc. puli środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego będzie musiała być skoncentrowana na ściśle określonych obszarach, jak: innowacje, badania naukowe, technologie informacyjno-komunikacyjne, a także konkurencyjność przedsiębiorstw oraz gospodarka niskoemisyjna.
Kotlewski dodał, że oprócz strategicznych celów: przemysł i produkcja, wspomagane będą również cele pośrednie, w tym obejmujące: transport, społeczeństwo, środowisko, kultura. - Istotnym jest również to, że będziemy mieli tzw. rezerwę wykonania. Będzie to polegało na tym, że w określonych przedziałach czasowych będziemy musieli osiągnąć tzw. kamienie milowe, kontrolowane w każdej z osi priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli będziemy musieli rozliczyć się z uzyskanych wskaźników i efektów. Będą to na pewno lata 2017-2019 - podkreślił.
Z unijnych funduszy do 2020 r. w woj. mazowieckim ponad 230 mln euro zostanie przeznaczone na rozwój przedsiębiorczości. Na drogi będzie to 232 mln euro, a na kolej 135 mln euro. Na walkę z bezrobociem oraz na aktywizację zawodową zarezerwowana zostanie kwota ponad 450 mln euro. Na edukację będzie 161,9 mln euro, a na wspieranie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym wsparcie ekonomii społecznej ponad 172 mln euro.
W ramach RPO woj. mazowieckiego w obecnej perspektywie unijnej 2014-20 region ten będzie mógł rozdysponować łączną kwotę blisko 2,1 mld euro. To mniej o ok. 700 mln zł od poprzedniej perspektywy z lat 2007-13, a różnica ta wynika z obecnego statusu województwa, jako regionu lepiej rozwiniętego.