Ministerstwo Aktywów Państwowych przerywa milczenie. Co z planami wykupienia sieci Żabka od funduszu CVC?

"Krajowa Grupa Spożywcza, dążąc do stałego rozwoju, prowadzi szeroko zakrojone analizy i działania na rynku, mające na celu dalsze wzmocnienie zarówno spółki, jak i całej Grupy Kapitałowej KGS. W ocenie jej zarządu, rozwój działalności handlowej przez podmioty funkcjonujące na rynku spożywczym jest kierunkiem perspektywicznym, który pozostaje w kręgu zainteresowania spółki" – deklaruje Andrzej Śliwka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Napisały o tym wiadomoscihandlowe.pl.

Cytowane powyżej stanowisko Ministerstwa Aktywów Państwowych jest oczekiwaną już od ponad miesiąca odpowiedzią na interpelację grupy posłów do ministra aktywów państwowych (i zarazem wicepremiera) Jacka Sasina w sprawie planu wykupienia sieci sklepów Żabka od amerykańskiego funduszu CVC.

Skąd pomysł przejęcia Żabki przez KGS?

Przypomnijmy, że w połowie października Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, zasugerował, że Żabka Polska mogłaby zostać w przyszłości odkupiona od funduszu CVC Capital Partners. - Te sklepy też być może zostaną odkupione. Idziemy w tym kierunku - powiedział Kaczyński na spotkaniu z wyborcami w Puławach.

Reklama

Zarówno Żabka, jak i CVC zdystansowały się od słów Kaczyńskiego. Jednak grupa posłów Polski 2050 Szymona Hołowni (Hanna Gill-Piątek, Paulina Hennig-Kloska, Joanna Mucha, Mirosław Suchoń, Paweł Zalewski i Tomasz Zimoch) złożyła w tej sprawie interpelację do Jacka Sasina, który kieruje Ministerstwem Aktywów Państwowych.

Jakie są plany Ministerstwa Aktywów Państwowych wobec Żabki?

Andrzej Śliwka podkreśla w odpowiedzi na interpelację, że minister aktywów dysponuje uprawnieniami akcjonariusza KGS, ale prowadzenie spraw spółki należy do kompetencji jej zarządu, a walne zgromadzenie i rada nadzorcza nie mogą wydawać zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki.

Kto dokładnie ma kupić siec sklepów Żabka?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych nie odnosi się natomiast w żaden sposób do zawartych w interpelacji pytań o to, na podstawie jakich wycen prowadzone są negocjacje? Czy umowa zakłada podtrzymanie umów z dotychczasowymi franczyzobiorcami sklepów? W jaki sposób utrzymane zostaną warunki konkurencyjności na rynku małych sklepów w sytuacji gdy jedna z sieci zostanie znacjonalizowana? Kto dokładnie ma dokonać zakupu sieci sklepów Żabka - Skarb Państwa, konsorcjum spółek czy sama Polska Grupa Spożywcza?

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Żabka należy do funduszu CVC Capital Partners. Pod tym szyldem sieci działa niemal 9 tys. sklepów typu convenience prowadzonych przez ponad 7 tys. franczyzobiorców. W przyszłym roku operator chce mieć już 10 tys. placówek.

wiadomoscihandlowe.pl
Dowiedz się więcej na temat: handel Polska | nacjonalizacja | Żabka Polska SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »