Moja strona nie wyskakuje w wyszukiwarce, czyli jak się przebić? Podstawy SEO dla mikrofirm

SEO (czyli z ang. pozycjonowanie stron www) to działania, które mają na celu możliwie wysoko wyświetlić link do twojej strony w wyszukiwarce Google. Posiadając jednoosobową działalność gospodarczą, a nawet mikrofirmę, możesz znacznie zwiększyć szansę, żeby użytkownik wyszukując usługi, które świadczysz, znalazł twoją firmę w Google. Dowiedz się, co zrobić, aby algorytm wyszukiwarki częściej wyświetlał stronę twoim przyszłym klientom.

SEO (z ang. Search Engine Optimization) to szereg działań, których celem jest zwiększenie widoczności strony internetowej w bezpłatnych wynikach wyszukiwania Google’a. Dlaczego to ważne? Im wyżej znajdzie się twoja strona po wpisaniu konkretnych słów w wyszukiwarkę, tym większa szansa, że odwiedzi ją większa liczba osób.

Małym firmom wystarczą podstawy SEO

SEO to konkretne czynności, które powinny skutkować coraz lepszą widocznością twojej strony w wyszukiwarce Google. W dzisiejszych czasach sama obecność w internecie już nie wystarczy, ponieważ konkurencja jest zbyt duża. Aby twoja strona internetowa dla firmy przebiła się - musisz działać.

Reklama

Co możesz osiągnąć dzięki SEO?

  • zwiększyć widoczność swojej strony w internecie,
  • zbudować przewagę nad konkurencją,
  • zwiększyć rozpoznawalność swojej firmy,
  • poprawić wyniki sprzedażowe.

Aby zrozumieć, na czym polega SEO, na początek warto wiedzieć, jak działa wyszukiwarka Google. Najprościej rzecz ujmując, chodzi o to, by po wpisaniu konkretnego słowa, frazy bądź pytania w wyszukiwarkę, użytkownik otrzymał satysfakcjonującą go odpowiedź.

Dla przykładu: innych wyników będą oczekiwać osoby chcące przeczytać o nowym modelu Ferrari, a innych - zainteresowane jego zakupem. W pierwszym przypadku powinny wyświetlić się recenzje, opisy, opinie i zdjęcia samochodu, w drugim - salon samochodowy z konkretną ofertą.

SEO to budowanie zaufania

Odpowiednio przygotowana i promowana strona internetowa dla firmy ma szansę zostać uznana przez Google’a za wartościową. Wówczas znajdzie się wyżej w wynikach wyszukiwania. A zwiększenie widoczności witryny niemal automatycznie przełoży się na wzrost klientów i większe zyski.

Co więc należy zrobić? Umieścić na swojej stronie wspomniane słowa bądź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania - w zakresie prowadzonej przez ciebie działalności. W ten sposób algorytm Google znacznie częściej będzie pokazywać na pierwszej stronie wyników wyszukiwania link do twojej strony. 

Od czego zacząć?

  • Sprawdź, jakie słowa związane z twoją działalnością wpisują użytkownicy.
  • Dołącz do grup w mediach społecznościowych, związanych z twoją działalnością i sprawdź, jakie pytania zadają tam internauci.
  • Przeprowadź analizę słów kluczowych.

O strategii SEO musisz pamiętać już w momencie budowy strony www. W pierwszym kroku zastanów się, jaka powinna być jej konstrukcja i jakie treści chcesz na niej umieścić. Z pomocą przychodzą analizy słów kluczowych oraz działań konkurencji. Z dalszej części artykułu dowiesz się, czym są. Pamiętaj jednak, że jeśli nie masz czasu, aby zajmować się takimi działaniami, zawsze możesz skorzystać z konsultacji specjalisty od SEO.

Analiza słów kluczowych to proces polegający na identyfikowaniu słów i wyrażeń, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarki. Celem tego działania jest przyciągnięcie osób poszukających informacji w sieci do twojej strony www. Warto zainteresować się takim narzędziem, jak Planner słów kluczowych od Google. Podpowie ono, co użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę i jak dużo osób wyszukuje usługi, które świadczy twoja firma. Załóżmy, że prowadzisz zakład fryzjerski w Krakowie. Na twojej stronie www powinny znaleźć się takie słowa i frazy, jak np.:

  • fryzjer,
  • fryzjer kraków,
  • usługi fryzjerskie,
  • fryzjer kraków centrum,
  • tani salon fryzjerski.

Pamiętaj, aby podczas tworzenia innych treści, które będą trafiać na stronę, np. informacji o promocjach, nowych usługach czy materiałach edukacyjnych, również je dodawać. 

Optymalizacja treści to dopiero początek

Bardzo ważna jest optymalizacja kodu i eliminacja błędów, które mogą się w nim znajdować. Ich usunięcie przełoży się na lepsze działanie strony. W efekcie będzie ona "atrakcyjniejsza" dla Google’a. W tym aspekcie warto być w kontakcie z programistą, który przygotowywał stronę lub firmą, która odpowiada za jej utrzymanie. Interia Pakiet dla Firm oferuje wizytówkowe strony www, które są tworzone w technologii RWD (dostosowane są pod urządzenia mobilne). To ważne, ponieważ wyszukiwarka Google już od kilku lat częściej pokazuje strony, które są dostosowane pod smartfony. Ponadto, kod jest pisany zgodnie z obecnie przyjętymi standardami, co znacznie ułatwi jej pozycjonowanie. Interia Pakiet dla Firm dostępny jest już za 29 zł/pierwszy rok, a za każdy następny - 99 zł.

Dobrym pomysłem jest rozszerzenie działań SEO i wyjście poza samą stronę www. W ten sposób wzbudzisz jeszcze większe "zaufanie" Google’a, ponieważ informacje o twojej firmie będą pojawiać się w wielu miejscach w sieci. Chodzi tutaj m.in. o różnego rodzaju wzmianki, komentarze na forach, opinie na innych portalach czy przede wszystkim linki z innych stron internetowych, np. wzmianka o twojej firmie w artykule branżowym lub rankingu. Wówczas wyszukiwarka uzna ją za godną polecania. Pamiętaj jednak, aby linki te były faktycznie powiązane z treścią prezentowaną na serwisie.

SEO to działania długoterminowe

Musisz mieć świadomość, że SEO to działania długoterminowe, a korzyści widoczne będą dopiero po dłuższym czasie. Po jakim dokładnie? To zależy od bardzo wielu czynników. Jednocześnie musisz wiedzieć, że SEO to proces, który trwa bez końca - algorytmy Google’a są bowiem regularnie aktualizowane i modyfikowane.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »