Nabór na aplikacje patentowe bez swobodnego uznania

Rzecznik patentowy uzyska prawo do reklamowania swojej działalności zawodowej za pośrednictwem wszelkich możliwych środków przekazu, zmienią się też zasady egzaminów dla aplikantów do zawodu.

Rzecznik patentowy uzyska prawo do reklamowania swojej działalności zawodowej za pośrednictwem wszelkich możliwych środków przekazu, zmienią się też zasady egzaminów dla aplikantów do zawodu.

To tylko niektóre z najistotniejszych zmian, jakie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rzecznikach patentowych przygotowany przez Urząd Patentowy RP w porozumieniu z Polską Izbą Rzeczników Patentowych. Jest on już po konsultacjach i został wysłany do Ministerstwa Gospodarki, by przekazało go na posiedzenie Rady Ministrów.

Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami rzecznik będzie mógł reklamować swoją działalność za pośrednictwem wszystkich środków masowego przekazu. Jedynym ograniczeniem w prowadzeniu tej reklamy będzie zakaz stosowania przez rzecznika zasad nieuczciwej konkurencji i przepisów o niezamówionych informacjach handlowych.

Reklama

- Krajowa Rada Rzeczników Patentowych określi w uchwale szczegółowe zasady prowadzenia reklamy przez rzeczników. Na pewno musi mieć na względzie specyfikę wykonywania zawodu i konieczność zachowania jego niezależności oraz tajemnicy zawodowej - wyjaśnia Andrzej Pyrża, zastępca prezesa Urzędu Patentowego RP. Dodaje, że zawód rzecznika, nie funkcjonuje w świadomości społecznej. Społeczeństwo intuicyjnie wyczuwa, jakie są kompetencje adwokata czy radcy, natomiast niewiele wie o rzecznikach.

Jednak projekt przede wszystkim kreuje nowe zasady naboru i przebiegu aplikacji rzecznikowskiej. Jest to ważne, zwłaszcza w kontekście ostatnio rozpatrywanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny (sygn. akt VI SA/Wa 2223/08) skargi na uchwałę Krajowej Rady Rzeczników Patentowych odmawiającą skarżącej, która ubiegała się o przyjęcie na aplikację, wpisu na listę rzeczników.

W wyroku WSA zdyskwalifikował zaskarżoną uchwałę za brak jakiegokolwiek uzasadnienia ocen na egzaminie. Pouczył, że uzasadnienie powinno zawierać podstawy punktacji za wiedzę kandydata na aplikację oraz wyjaśnienie zasad oceny pozostałych kryteriów. Zdaniem sądu Rada poruszała się jednak w granicach ustawy o rzecznikach, która stwierdza, że aplikantów wyłania się w drodze konkursu. Ustawodawca zatem wprost założył, że w przeciwieństwie do egzaminów na aplikacje prawnicze jest podczas konkursu miejsce na subiektywne oceny komisji, dodawał WSA.

Jerzy Kowalski

Zaplanuj wakacje już teraz - tanie bilety lotnicze, promocyjne oferty turystyczne.

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: nabór
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »