Nastroje przedsiębiorców najsłabsze od 3 lat

W pierwszym kwartale 2016 nastroje przedsiębiorców uległy wyraźnemu pogorszeniu. Wskaźnik KERNA, który ilustruje kierunek zmian, w aktualnym odczycie wyniósł minus 72,67 pkt. Jest to jednocześnie najniższy odczyt od 2013 roku.

Słabe nastroje to efekt niskiej oceny sytuacji gospodarczej w kraju oraz prognozowanego negatywnego scenariusza na najbliższą przyszłość - wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który od siedmiu lat monitoruje nastroje i plany zakupowe przedsiębiorców MŚP w Polsce.

- Należy odnotować, że na uzyskany odczyt wskaźnika nastrojów KERNA największy wpływ ma niska ocena sytuacji ekonomicznej Polski. Prognozowany na ten kwartał pesymistyczny scenariusz dotyczący kondycji gospodarki krajowej ma związek w dużej mierze z niepewnością reprezentantów firm sektora MŚP odnośnie planowanych przez nowy rząd zmian.

Reklama

Między innymi zmian w podatku bankowym, którego koszty wpłyną, zdaniem przedsiębiorców, na dostępność i obciążenia finansowania działalności oraz zmian podatkowych w handlu, które mogą obniżyć przychody mikro, małych i średnich firm.

Z badania wynika, że właśnie przedsiębiorstwa handlowe i też usługowe częściej niż inne branże wskazują na prawdopodobne pogorszenie sytuacji gospodarczej w kraju w tym kwartale, a handel dodatkowo istotnie częściej obawia się pogorszenia kondycji swojej firmy - mówi Izabella Młynarczyk, analityk rynku Keralla Research.

Największą niepewność obserwuje się wśród przedstawicieli mikro firm, którzy istotnie częściej niż pozostali nie byli w stanie ocenić kierunku zmian zarówno własnego biznesu, jak i gospodarki krajowej.

Warto zaznaczyć, że wyraźnie większy optymizm wyrażają eksporterzy, według których pierwszy kwartał będzie stał pod znakiem zmiany na lepsze nie tylko w kontekście kondycji polskiej gospodarki, ale także własnej firmy.

Przyczyną takiej oceny jest prawdopodobnie rządowy plan wsparcia przedsiębiorców w działaniu na zagranicznych rynkach oraz większa stabilność przychodowa i tym samym też większa odporność na zmiany fiskalne w kraju. Znacznie lepszą kondycją i nastrojami wyróżniają się też firmy produkcyjne.

Z badania Keralla Research wynika, że pierwszy kwartał roku to również dużo niższa skłonność przedsiębiorców do inwestycji. INDEX ZAIR wyniósł 76,40 pkt. na minusie, co oznacza regres o 13 pkt. w relacji do jesiennego pomiaru.

Częściowo związane jest to z cyklem koniunkturalnym, ale również ze słabymi nastrojami w sektorze MŚP. W tym kwartale dużo mniej przedsiębiorców, niż w poprzednich pomiarach planuje m.in. wysłać pracowników na kursy szkolące (spadek o 24,9 pkt.), zainwestować w reklamę (regres o 26,2 pkt.) czy wydatkować na nowe oprogramowanie (spadek o 21,3 pkt.).

W nadchodzących trzech miesiącach, firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników istotnie częściej niż pozostali przedsiębiorcy informują o planowanych na ten kwartał zakupach służbowych samochodów oraz inwestycjach w reklamę i działania marketingowe.

W nadchodzących trzech miesiącach istotnie częściej wydatków nie planują mikro firmy.

Informacje szczegółowe z badania "Skaner MŚP"

KRAJOWA GOSPODARKA W OCENIE MŚP - SŁABY OSTATNI KWARTAŁ MINIONEGO ROKU

Wzrosła liczba przedsiębiorców wskazujących na pogorszenie sytuacji gospodarczej Polski w minionym, czyli ostatnim kwartale roku poprzedniego. W styczniowym odczycie w ten sposób kondycję kraju oceniło 33 proc. badanych, co oznacza wzrost negatywnych opinii o 11 pkt. proc. w relacji do październikowego pomiaru. Równocześnie spadł odsetek respondentów, według których gospodarka Polski w ostatnich trzech miesiącach poprawiła się. Obecnie optymistów jest 6,7 proc., co oznacza regres o 9,1 pkt. proc. w relacji do jesiennego odczytu.

OCENA KONDYCJI FIRMY - ZNACZNIE MNIEJ OPTYMISTÓW

Znacznie mniej badanych, w relacji do poprzedniego kwartału, informuje o poprawie kondycji ekonomicznej swojej firmy. Trzy miesiące temu optymistów było 26 proc., natomiast dziś ich odsetek stopniał do 12,3 proc. Oznacza to regres aż o 13,7 proc. Umiarkowanie przybyło natomiast firm negatywnie oceniających ostatni kwartał roku poprzedniego. Dziś 22,5 proc. właścicieli dostrzega pogorszenie się kondycji firmy. Kwartał temu pesymistów było 21,8 proc. Negatywnie podsumowują ostatni kwartał firmy zajmujące się handlem, transportem i budownictwem - te podmioty częściej niż usługodawcy czy producenci podają, że ich sytuacja ulega pogorszeniu.

PROGNOZA SYTUACJI GOSPODARCZEJ POLSKI w I KW. 2016 - OSŁABIENIE KONDYCJI

Na pierwszy kwartał przedstawiciele mikro, małych i średnich firm prognozują dalsze osłabianie się kondycji krajowej gospodarki. Pesymistyczny scenariusz zakłada, co czwarty badany (25,3 proc.). W relacji do październikowego pomiaru oznacza to wzrost takich opinii o 6,1 pkt. proc. Usługodawcy i firmy handlowe częściej niż inne branże, szczególnie HORECA, wskazują na prawdopodobne pogorszenie sytuacji gospodarczej kraju. W opinii zaledwie 16,7 proc. reprezentantów sektora MŚP w pierwszym kwartale tego roku można spodziewać się poprawy kondycji ekonomicznej Polski. To o 5,2 proc. więcej, niż trzy miesiące temu. Mimo tej zwyżki, analizując historycznie, pozytywnie myślących o krajowej gospodarce jest mniej, niż rok temu w analogicznym okresie.

PROGNOZY KONDYCJI WŁASNEJ FIRMY - GORSZE NIŻ W POPRZEDNIM KWARTALE

Spadła liczba badanych, którzy w nadchodzących trzech miesiącach upatrują polepszenia sytuacji ekonomicznej swojego przedsiębiorstwa. Optymistyczny rozwój wydarzeń zakłada 19,2 proc. reprezentantów sektora MŚP. W relacji do jesiennego pomiaru oznacza to regres o 7,3 pkt. proc.

Równocześnie wzrósł nieznacznie odsetek przedsiębiorców, którzy spodziewają się pogorszenia sytuacji własnej firmy. Obecnie taki scenariusz przewiduje 15,8 proc. badanych, podczas gdy trzy miesiące temu było to 14 proc. (wzrost o 1,8 pkt. proc.). Handel i budownictwo istotnie częściej niż firmy transportowe obawiają się pogorszenia kondycji ekonomicznej firmy.

WSKAŹNIK KERNA - minus 72,67 pkt

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA wyniósł 72,67 pkt. na minusie. Wobec ostatniego odczytu oznacza to spadek aż o 12,59 pkt. Pierwszy kwartał zazwyczaj jest przez przedsiębiorców oceniany słabiej, niż pozostałe, jednak warto zaznaczyć, że obecny wynik jest najniższy od 1 kwartału 2013 roku, kiedy to KERN był na poziomie minus 77,69 pkt. Na dużo gorszym wyniku zaważyły przede wszystkim negatywne prognozy dotyczące sytuacji ekonomicznej kraju oraz kondycji własnej firmy. Zdecydowanie więcej badanych, niż zazwyczaj w analogicznym okresie, spodziewa się pogorszania stanu gospodarki kraju i jednocześnie znacznie mniej przedstawicieli sektora MSP informuje o poprawie w obszarze funkcjonowania własnego biznesu. Jedynie producenci i firmy eksportujące odróżniają się od wszystkich pozostałych grup badanych. Jako jedyni istotnie rzadziej wskazują na pogorszenie czy to w obszarze gospodarki kraju czy to w ocenie kondycji swojego biznesu.

INDEX ZAIR - minus 76,40 pkt.

Index ZAIR Instytutu Keralla Research obrazujący skalę zakupów prowadzonych przez firmy MŚP oparty jest na wskazaniach o wydatki na inwestycje i rezygnacji z planów zakupowych na dany kwartał w firmie. W tej edycji badania odczyt INDEXU ZAIR wyniósł 76,40 pkt. na minusie. Uzyskany wynik jest słabszy wobec ostatniego, październikowego badania o 13 pkt. i o 9,3 pkt. w relacji do analogicznego okresu w 2015 roku.

Spośród wszystkich badanych obszarów zakupowych, spadek odnotowano w każdym z subindeksów. Największy regres jednak nastąpił w planowanych wydatkach na: szkolenia pracowników (z minus 61,3 pkt. w poprzednim kwartale do minus 86,2 pkt. w obecnym), inwestycje w nowe oprogramowanie (minus 96.6 pkt. wobec minus 75,3 pkt.) oraz wydatkach na marketing i reklamę (spadek z minus 51,2 pkt. do minus 77,4 pkt.).

Źródło: Instytut Keralla Research

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »