Reklama

Niemcy coraz mniej atrakcyjne dla firm

W rankingu atrakcyjnych miejsc do prowadzenia działalności gospodarczej Niemcy zajmują dopiero 18. miejsce na 21 państw. Jako główne powody wymienia się niekorzystne przepisy dla przedsiębiorstw, wysokie obciążenia podatkowe oraz koszty energii.

Niemcy jako miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej tracą mocno na konkurencyjności. Z najnowszego rankingu Centrum Europejskich Badań Gospodarczych (ZEW) wynika, że negatywnie na sytuację wpływają przede wszystkim wysokie koszty energii oraz niekorzystne przepisy dla przedsiębiorstw. Równie negatywnie eksperci oceniają wysokie obciążenia podatkowe.

Wady i zalety

Z kolei za inwestycjami w Niemczech przemawia porównywalanie niewielkie zadłużenie państwa i prywatnych gospodarstw domowych. Pozwala to władzom odpowiednio reagować na kryzysy. Jednak i w tym obszarze, jak twierdzą eksperci, Niemcy z "dobrej wyjściowej pozycji" spadły i plasują się w środku rankingu.

Reklama

Fundacja Przedsiębiorstw Rodzinnych, która jest wydawcą analizy ZEW, apeluje przede wszystkim o obniżkę podatków. Według fundacji "pod względem obciążeń podatkowych dla firm rodzinnych Niemcy wciąż zajmują przedostatnie miejsce".

Z kolei - jak podaje ZEW - Niemcy spadły w rankingu za sprawą reformy podatku spadkowego w 2016 roku i od tego czasu nie zdołały nadrobić strat z powodu "utrzymującej się przez lata pasywnej polityki podatkowej".

Niekorzystny trend

Zdaniem przedsiębiorstw rodzinnych także stosunek kosztów pracy i wydajności wykazuje niekorzystny trend w porównaniu z międzynarodową konkurencją. Ogólnie rzecz biorąc, pozycja Niemiec "daje znaczne powody do obaw" - wskazuje ZEW. "W porównaniu międzynarodowym firmy rodzinne w Niemczech zmagają się z wyższymi podatkami, wyższymi obciążeniami wynikającymi z przepisów oraz wyższymi kosztami energii niż w większości innych lokalizacji" - czytamy.

Co prawda wciąż pozytywnie wypada ocena infrastruktury oraz instytucji, ale są one znacznie gorsze niż w mniejszych krajach, takich jak Szwajcaria czy Dania. - Niemcy jako region przemysłowy stracił dramatycznie na jakości - uważa Rainer Kirchdoerfer z zarządu Fundacji Przedsiębiorstw Rodzinnych. - Zwłaszcza wysokie ceny energii, z którymi niewiele można zrobić, powinny być zachętą do poprawy pozostałych warunków ramowych dla inwestycji - dodał.

USA liderem

W rankingu 21 państw Niemcy plasują się tuż za Francją, ale przed Węgrami, Hiszpanią i Włochami. Na czele rankingu nadal znajdują się Stany Zjednoczone, a za nimi Kanada, Szwecja i Szwajcaria.

USA oceniane są wysoko ze względu na tanią energię i przyjazne dla biznesu przepisy. ZEW wskazuje jednak na wysoką inflację jako czynnik ryzyka. W USA jest szczególnie wysoka presja cenowa i płacowa, do czego dochodzi silny dolar.

Międzynarodowa ocena warunków dla biznesu powstaje na podstawie analizy podatków, pracy, przepisów, finansowania, infrastruktury, inwestycji i energetyki.

Japonia i Szwecja wykazały znaczną poprawę natomiast Austria i Holandia, które również borykają się z problemami w zakresie przepisów i energii, straciły jeszcze więcej w punktacji niż Niemcy.

(AfP/jar), Redakcja Polska Deutsche Welle

Biznes INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zobacz również:

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: działalność gospodarcza | firma | Niemcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »