Nowe limity 2013

28 września 2012 r. jest dniem szczególnym dla przedsiębiorców. W tym roku kurs średni NBP ustala dwa podstawowe wskaźniki podatkowo-księgowe..

Limit pełnej rachunkowości

Przedsiębiorcy oraz spółki prowadzą księgowość na zasadach określonych w ustawie o rachunkowości, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość 1 200 000 euro. Wyrażoną w euro wielkość przelicza się po średnim kursie NBP na dzień 28 września roku poprzedzającego rok obrotowy. Limit spadł o ponad trzysta tysięcy, zatem więcej firm będzie zmuszonych przejść na pełną księgowość.

Kwota graniczna płatności gotówkowej

Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

Reklama

- stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

- jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez NBP ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

W październiku będzie to zatem kurs z 28 września.

Taki limit obowiązuje od 1 stycznia 2005 r. Limit na październik jest związany ze spadającym kursem euro i nie jest niespodzianką.

Mały podatnik PIT, CIT oraz VAT, amortyzacja do 50000 euro oraz limit ryczałtu ewidencjonowanego - te wskaźniki określa kurs z 1.10.2012 r. (poniedziałek).

Artur M. Brzeziński

ePodatnik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »