Nowe stawki podatku VAT od 2011 r.
Pod koniec bieżącego roku upływa okres, w którym polscy konsumenci korzystali z preferencyjnych stawek podatku od towarów i usług. Obniżone stawki podatku zostały wynegocjowane jeszcze w 2007 r. i miały obowiązywać tylko do 2011 r. Upływ tego okresu oznacza zmianę stawek podatku VAT na książki i czasopisma specjalistyczne oraz niskoprzetworzone produkty spożywcze takie jak mięso, ryby, tłuszcze, owoce, warzywa.
Ministerstwo Finansów przypomina natomiast, iż kwestia stawki VAT w odniesieniu do dostaw przed pierwszym zasiedleniem budynków mieszkalnych i usług związanych z budową, remontem i przebudową budynków mieszkalnych, została odrębnie uregulowana (szeroka definicja budownictwa społecznego) i od 2011 r. w praktyce pozostanie na niezmienionym poziomie 7 proc. To samo dotyczy usług restauracyjnych.
Z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej Ministerstwa Finansów wynika, iż w związku z kończącym się okresem obowiązywania niższych stawek Ministerstwo Finansów planuje zwrócić się do Komisji Europejskiej (KE) z prośbą o podjęcie działań zmierzających do zmiany dyrektywy regulującej wysokość stawek VAT na niektóre artykuły w państwach UE, aby utrzymać możliwość ich preferencyjnego opodatkowania. To KE ma wyłączną inicjatywę prawodawczą w tej dziedzinie: odpowiada za sporządzanie wniosków w sprawie nowych aktów ustawodawczych i przedkłada je Parlamentowi Europejskiemu i Radzie UE. Zmiana dyrektywy wymaga ponadto zgody wszystkich członków UE.
Jednocześnie, aby ograniczyć skutek ewentualnego wygaśnięcia przepisów dot. preferencyjnych stawek VAT, MF zapewnia, iż przedstawi projekt nowelizacji ustawy o VAT. Będzie on przewidywał wprowadzenie drugiej obniżonej 5 proc. (obecnie 3 proc.) stawki na niskoprzetworzone artykuły spożywcze oraz książki i czasopisma specjalistyczne.
Jarosław Włoch
aplikant radcowski, konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie
Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.