Reklama

Obowiązki wobec niepełnosprawnych pracowników

Obowiązki wobec pracowników ze znaczną lub umiarkowaną niepełnosprawnością po zmianach w zakresie norm czasu pracy



1) Pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym przed nowelizacją ustawy o rehabilitacji wykonywał pracę w normach wynoszących 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień. Obecnie pracuje w normach skróconych. Jeszcze przed zmianą przepisów przedłożył pracodawcy zaświadczenie lekarza dopuszczające pracę w godzinach nadliczbowych. Czy jest ono aktualne, a jeśli tak, to od której godziny należy liczyć godziny nadliczbowe?

Orzeczenie zachowuje aktualność. Od 10 lipca 2014 r. godziny nadliczbowe wystąpią odpowiednio: dobowe - po 7 godzinie pracy w ciągu doby (ósma i kolejne godziny), tygodniowe - po 35 godzinie pracy na tydzień (trzydziesta szósta i kolejne).

Reklama

Od 10 lipca br. pracownik legitymujący się umiarkowanym (lub znacznym) stopniem niepełnosprawności z mocy prawa jest objęty obniżonymi normami czasu pracy (7 godz. na dobę i 35 godz. tygodniowo). Nadal pracownik niepełnosprawny, bez względu na stopień tej niepełnosprawności, nie może pracować w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych. Tak wynika z art. 15 ust. 2-3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.), dalej ustawy o rehabilitacji.

Powyższych regulacji, zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o rehabilitacji, nie stosuje się:

  • do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
     
  • gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Z pytania wynika, że lekarz w stosunku do pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności wyraził zgodę tylko na pracę w godzinach nadliczbowych. Ponieważ obowiązujące tego pracownika normy od 10 lipca 2014 r. mają charakter skrócony, pracą nadliczbową są przekroczenia tych skróconych norm.


Zwracamy uwagę!
Artykuł 16 ustawy o rehabilitacji nie był na przestrzeni ostatnich lat zmieniany. Zaświadczenie, o którym mowa w pytaniu, wydane w oparciu o ten przepis zachowuje więc w pełni moc prawną, jeżeli nie upłynął termin na jaki zostało ono wydane (pisaliśmy na ten temat w UiPP nr 16/2014, str. 34).


2) Czy po zmianach w zakresie norm czasu pracy pracownikowi z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności należy zaktualizować informację o warunkach zatrudnienia?

Tak, jeżeli obejmują go skrócone normy (7 godz. na dobę i 35 godz. na tydzień), a w informacji o warunkach zatrudnienia wskazano jako obowiązującą pracownika dobową i tygodniową normę czasu pracy odpowiednio 8 godzin i 40 godzin.

Obowiązujące danego pracownika normy czasu pracy są obligatoryjnym elementem informacji o warunkach zatrudnienia, tzw. informacji dodatkowej (art. 29 § 3 K.p.). W razie zmiany w zakresie tych norm powstaje konieczność jej aktualizacji (art. 29 § 32 K.p.). Powinno to nastąpić niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 1 miesiąca od wejścia w życie zmian. W przypadku, gdy przed tym terminem miałoby nastąpić ustanie zatrudnienia, aktualizacja informacji dodatkowej powinna nastąpić nie później niż do dnia rozwiązania stosunku pracy.

Aktualizację informacji o warunkach zatrudnienia należy sporządzić - podobnie jak dokument podstawowy - w formie pisemnej. Ustawodawca dopuszcza przy tym dwa sposoby informowania pracownika o jego warunkach zatrudnienia - opisowy lub poprzez odwołanie się do odpowiednich przepisów prawa pracy. Jeżeli w informacji odwołano się do przepisów art. 15 ust. 1-2 ustawy o rehabilitacji, to nie ma podstaw do jej aktualizacji, gdyż numeracja przepisu nie uległa zmianie, a jedynie treść ust. 2 otrzymała nowe brzmienie. Po zapoznaniu się z powołanym przepisem pracownik może samodzielnie ustalić swoje uprawnienia w tym przedmiocie. W przypadku wariantu opisowego konieczna jest informacja aktualizacyjna.

  Przykład  

Pracodawca od roku zatrudnia dwóch pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym. Jeden z nich od początku zatrudnienia pracuje w normach skróconych (do 9 lipca br. na podstawie zaświadczenia lekarza medycyny pracy o celowości ich stosowania), a drugi do 9 lipca 2014 r. w normach 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień, a od 10 lipca br. w skróconych. Obaj otrzymali opisową informację o warunkach zatrudnienia.

Pierwszemu z nich pracodawca nie aktualizował informacji, gdyż w zakresie norm czasu pracy nic się dla niego nie zmieniło, natomiast drugiemu przygotował informację o następującej treści:

Venix Sp. z o.o. 
ul. Dąbrowskiego 1
30-532 Kraków
Kraków, dnia 7 sierpnia 2014 r.
Pan Antoni Kowalik
magazynier
Informuję, że od 10 lipca 2014 r. obowiązuje Pana dobowa norma czasu pracy wynosząca 7 godzin oraz tygodniowa norma czasu pracy wynosząca 35 godzin.
7.08.2014 r. Antoni Kowalik 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(data i podpis pracownika) 
Aniela Bryl
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(podpis pracodawcy)


Ubezpieczenia i Prawo Pracy Nr 17 z dnia 2014-09-01

GOFIN podpowiada

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »