Reklama

Odsetki od zaległej pensji bez podatku

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą powinni pamiętać i zwracać szczególną uwagę na terminowe wypłacanie należnego wynagrodzenia swoim pracownikom. Jednakże, rzeczywistość gospodarcza pokazuje, że dość często zdarzają się sytuacje, w których wypłata należności następuje z opóźnieniem.

Rezultatem takich niedociągnięć jest konieczność naliczenia odsetek od zaległego wynagrodzenia. Jak zatem traktować należne odsetki w świetle przepisów prawa podatkowego?

Prowadząc działalność gospodarczą należy zwracać szczególną uwagę na terminowe wypłacanie należnych wynagrodzeń pracownikom. Przedsiębiorcy powinni być świadomi, że w razie jakichkolwiek opóźnień są zobowiązani do naliczenia i wypłacenia ustawowych odsetek od zaległej sumy wynagrodzenia, jeśli tylko pracownik wystąpi z takim żądaniem lub kwestia ta została uregulowana na przykład w umowie o pracę. Niestety rzeczywistość pokazuje, że sytuacje, w których należne zobowiązanie wobec pracowników wypłacane jest bez zachowania stosownego terminu, zdarzają się dość często.

Reklama

Pracownikowi należą się odsetki...

Ponadto, bezsporną niedogodnością związaną z niewywiązaniem się z obowiązku terminowej wypłaty wynagrodzeń jest konieczność naliczenia i wypłacenia ustawowo określonych odsetek, o ile pracownik wystąpi z takim żądaniem lub kwestia ta została uregulowana w umowie o pracę. Wielu podatników posiada w tym momencie wątpliwości, czy kwota naliczonych odsetek stanowi dla pracownika przychód i w związku z tym czy powinna zostać opodatkowana podatkiem dochodowym a także ewentualnie według jakich zasad - czy jako kapitały pieniężne czy też jako przychód ze stosunku pracy.

...ale nie płaci od nich podatku

Kwota zaległego wynagrodzenia wypłacana pracownikowi stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy, ale odsetki od takiego nieterminowo wypłaconego świadczenia są zwolnione od podatku dochodowego. Wynika to bezpośrednio z art. 21. Ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT, zgodnie z którym odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń o charakterze, między innymi, wypłaty ze stosunku służbowego, stosunku pracy, w tym spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, a także pracy nakładczej są zwolnione z opodatkowania.

Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »