Opłaty za przejazdy autostradą oraz za parkingi w podróży służbowej pracownika a koszty podatkowe pracodawcy
W świetle stanowiska organów podatkowych, opłaty za parkingi oraz opłaty za przejazdy płatnymi autostradami, ponoszone w związku z podróżą służbową pracownika, odbywaną jego prywatnym samochodem osobowym, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w ramach limitu tzw. kilometrówki.
Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a) ustawy o PDOP, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) - w wysokości przekraczającej kwotę ustaloną przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra (tzw. kilometrówkę). |
Przebieg pojazdu powinien być udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu. W razie jej braku, wydatki z tytułu używania samochodów nie stanowią kosztu uzyskania przychodów (zob. art. 16 ust. 5 ustawy o PDOP).
Wzór ewidencji przebiegu pojazdu dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Podatki dochodowe |
Ustawodawca nie zawarł definicji "wydatków z tytułu używania samochodów". Organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych wyjaśniają, że są to wydatki na posługiwanie się samochodem, wykorzystywanie go. Tak uznał np. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 19 października 2017 r., nr 0111-KDIB2-3.4010.57.2017.1.AZE. Według organu podatkowego:
"(...) do kosztów z tytułu używania dla potrzeb pracowników w celu odbycia podróży służbowej samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika zaliczane są wszelkiego rodzaju wydatki eksploatacyjne (koszty zakupu paliwa, oleju napędowego, gazu), jak również inne koszty wynikające z używania samochodu do celów podróży służbowej jak np. opłaty za przejazd autostradami, mostami, opłaty parkingowe, opłaty za przeprawy promowe.
(...) opłaty za przejazd autostradą i opłaty za parkingi wiążą się nierozerwalnie z używaniem samochodu, są to wydatki dotyczące eksploatacji samochodu osobowego, a zatem wydatki te objęte są limitem wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 30a i 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (...)."
Podobnie uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 30 czerwca 2017 r., nr 0115-KDIT2-3.4010.54.2017.2.KP, a także Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 27 stycznia 2017 r., nr 1462-IPPB6.4510.609.2016.1.AG.
W świetle zatem stanowiska organów podatkowych, opłaty za parkingi oraz opłaty za przejazdy płatnymi autostradami, ponoszone w związku z podróżą służbową pracownika, odbywaną jego prywatnym samochodem osobowym, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w ramach limitu tzw. kilometrówki.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 33 z dnia 2017-11-20